Recenze knihy o Kalouskovi, sepsané Janečkovými detektivy. Dostala pouhých dvacet procent

26. 9. 2014 11:22

ParlamentníListy.cz již dříve informovaly o knize „hříchů“ Miroslava Kalouska (TOP 09), kterou vydal Nadační fond proti korupci, řízený a financovaný miliardářem Karlem Janečkem. Server E15.cz se k ní vrací recenzí Martina Čabana. Ten píše, že se nejedná o klasický hanopis, ale mnoha aspekty se dílo tomuto žánru podle něj blíží. Žádné syntézy nebo analýzy mířící k jakémukoli závěru se prý čtenář nedočká.

Recenze knihy o Kalouskovi, sepsané Janečkovými detektivy. Dostala pouhých dvacet procent
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Kalousek na besedě v Opavě
reklama

Martin Čaban v recenzi na serveru E15.cz uvádí, že publikace není ani v nejmenším vtipná. „Jakkoli se o to bohužel v ojedinělých případech snaží. Fakta v knize obsažená nicméně poskytují určité informační zázemí. Nikomu, kdo v posledních 20 letech párkrát otevřel noviny, nic nového nepřinesou,“ zhodnotil obsah Čaban.

Autor recenze tak míní, že kniha přináší pouze známá fakta, jako například, že Kalousek má dva velké a kontroverzní kamarády Hávu a Šťávu. A že se angažoval v ekologické velezakázce, byl vstřícný k hazardu a prosadil církevní restituce.

Knihu o Miroslavu Kalouskovi si přečtěte ZDE

„Všechno je to ověšeno citacemi z dobových novin, ale žádné syntézy nebo analýzy mířící k jakémukoli závěru se čtenář nedočká. Je jasné, že Kalousek leží Janečkovu fondu v žaludku, protože toho má za dvacet let v politice hodně za sebou," dodává Čaban.

Fond se chtěl pravděpodobně pomstít

Recenzent však připomíná, že ačkoli toho Miroslav Kalousek má skutečně hodně za sebou a jeho chování mnohdy budilo pochyby, vyšetřovatelé nikdy nic nezjistili. „Nebyl nikdy ani obviněn, natož odsouzen. Zřejmě ani fond se svými novátorskými metodami v tomto směru neuspěl, a tak se rozhodl alespoň pomstít tím, že sepíše všechny kauzy a spekulace, které se kolem exministra financí nahromadily, do jednoho svazku,“ míní Čaban. Zároveň dodává, že nejde o klasický hanopis. „ Ale mnoha aspekty se dílo tomuto žánru blíží: Stylem, nedbalou redakční úpravou, která pod nohy čtenářovy pozornosti hází klacky gramatických a stylistických chyb, a v neposlední řadě také anonymitou – kromě fondu není v knize uveden žádný autor,“ kritizuje publikaci na serveru E15.cz Martin Čaban. Celkově knížečce shrnující politickou kariéru exministra udělil hodnocení dvacet procent.

Kalousek: Jen sepsané drby

Knihu Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her vydal Nadační fond proti korupci. „Zájemci se tak mohou dozvědět, jak zkušení parašutisté hodnotili ,kvalitní' padáky, na nichž zahynul vojín Roman Prinich, jak se v případě zakázky na modernizaci tanku řady T-72 hlasovalo až do úplného vítězství outsidera, jak se ztratil otisk firemního razítka z obálky v zakázce na štábní informační systém," tímto výčtem některých kauz lákal fond k přečtení knihy. Sám Kalousek označil publikaci za „babišárnu“. Kniha je složená z rešerší tisku a kompilací již známých informací, která shrnuje informace o čtrnácti kauzách, v nichž Kalousek figuroval.

„Jestli sepsali všechny drby, jako například padáky, které já jsem nikdy nekupoval, tak v tom jim těžko mohu bránit. Ale pak jsou to sepsané stokrát vyvrácené drby. Pokud se nemýlím, fond úzce spolupracuje s panem Babišem. Je to taková typická babišárna,“ reagoval místopředseda TOP 09 Kalousek po vydání knihy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Neshlukujte se a omezte kontakty? Takto si to Babiš s Hamáčkem nepředstavovali. Tento víkend, nejen v Praze...

12:33 FOTO Neshlukujte se a omezte kontakty? Takto si to Babiš s Hamáčkem nepředstavovali. Tento víkend, nejen v Praze...

Poté, co vláda v Česku zavedla nouzový stav, vyrážejí Češi více do přírody, i tam však platí nařízen…