Řecko by podle Babiše mělo konečně zbankrotovat

22.06.2015 9:45

Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to dnes řekl v Praze na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Babišovým názorem nesouhlasí. Krach Řecka, které v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům, by podle něj poškodil EU a nepřímo i českou ekonomiku. Stejný názor má i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Řecko by podle Babiše mělo konečně zbankrotovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

„Nevím, jestli víte, že Řecko za posledních dvě stě let zbankrotovalo čtyřikrát, a já si myslím, že už konečně by mělo zbankrotovat popáté, aby se vyčistil prostor,“ řekl dnes Babiš. „Určitě, protože je jasné, že ty dluhy nemůže nikdy zaplatit,“ odpověděl později na otázku novinářů, zda by Řecko mělo zbankrotovat co nejdříve. Jde podle něj o problém, před nímž politici utíkají.

Sobotka to vidí jinak. „Bankrot Řecka by poškodil celou EU a zhoršil uprchlickou krizi,“ je přesvědčen ministerský předseda. „Krach Řecka by nepřímo poškodil i českou ekonomiku. A pokud se potvrdí dnešní ranní signály, že řecká vláda je ochotna přijmout potřebné reformy, musíme udělat maximum pro to, abychom eurozónu posílili. A Řekové musí provést nutné reformy,“ napsal Sobotka ČTK.

„Země EU by si měly pomáhat, ne se tlačit do kouta siláckými prohlášeními,“ poznamenal také premiér. Funkční Řecko podle něj Evropa potřebuje i v souvislosti s migrační vlnou. Pokud zbankrotuje, zhorší to i celou uprchlickou krizi, míní. Babiš ze zhoršení migrační krize obavu nemá, nevidí souvislost mezi ní a bankrotem Řecka. Neočekává ani dopady možného krachu na českou ekonomiku.

Zaorálek: Kolaps Řecka by byl zkouškou eurozóny

„Podobný kolaps by mohl mít jako následek určité oslabení a ohrožení samostatných měn menších států ve východní Evropě. Mohl by mít vliv na snížení přílivu investic do států, jako je Česká republika, Polsko, Slovensko nebo Maďarsko,“ soudí Zaorálek. „Kolaps Řecka by byl zkouškou eurozóny a Evropské unie a mohl by se na České republice podepsat víc, než si dnes dovedeme představit,“ dodal.

„Takové výroky mohou ovlivnit názor české veřejnosti, ale faktický dopad na celý problém je nulový,“ uvedl k Babišovým slovům hlavní ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka. Problém totiž podle něj není černobílý. „Není to o tom, že se postavím do tábora ´nechat zbankrotovat´ – ´nenechat zbankrotovat´. V obou případech je třeba nabídnout další postup, jinak je to plácnutí do vody,“ uvedl Brožka.

Hlavní ekonom Ery Jan Bureš upozornil, že na adresu Řecka padla v posledních dnech řada ostrých výroků. „Nemyslím si, že by tato slova měla způsobit na evropské půdě velký rozruch,“ uvedl v reakci na vyjádření Babiše. Po bankrotu volají podle Bureše v tuto chvíli spíše samotní Řekové a pozice věřitelů je spíše opatrná. „Německo chce nejprve vidět dohodu nad seznamem řeckých reforem a pak je ochotné otevřít debatu nad restrukturalizací dluhu,“ dodal.

Řecký premiér Alexis Tsipras v neděli předložil nový návrh, kterým chtějí Atény dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize. Po dnešním jednání ministrů financí eurozóny šéf jejich skupiny Jeroen Dijsselbloem řekl, že je dobrým podkladem pro nové nastartování diskuse, která by mohla přinést výsledky v příštích několika dnech. Žádné definitivní stanovisko bruselská schůzka ale nepřinesla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

16:25 Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijala pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce, k…