Řecko si neumělo vládnout. Dobře že je pod nucenou správou, míní ekonom

13.07.2015 22:33

Ekonom Petr Zahradník, místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jan Volný (ANO) a šéf poradců premiéra Vladimír Špidla (ČSSD) v pondělních Událostech, komentářích České televize debatovali o tom, co vlastně znamená dosažení dohody mezi Řeckem a ostatními členy eurozóny. A jak to ovlivní celou EU? Pánové se lišili v pohledu na to, co by Řecku pomohlo. Špidla si přitom rýpl do Václava Klause.

Řecko si neumělo vládnout. Dobře že je pod nucenou správou, míní ekonom
Foto: pixabay.com
Popisek: Řecká krize - ilustrační foto

„Mám pocit, že za uplynulou noc a den jsme zažili víc než za uplynulých pět a půl roku,“ konstatoval v úvodu Zahradníček s tím, že něco podobného, jako bylo vyjednávání s Řeckem, v historii evropského společenství prostě nenajdeme, a to ani když začneme hledat od samého jeho počátku. Přijatá dohoda je pak natolik tvrdá, že by podle ekonoma nakonec možná stačilo jeho splnění ze 60 či 70 procent. Řekové teď prý sklízeli především naštvání partnerů z referenda, které na jihu Evropy proběhlo.

Pomohla by Řecku vlastní měna? Podle expremiéra by neodvrátila humanitární krizi

Pokud Řecko reformy udělá, tak za patnáct až dvacet let bude v mnohem lepší kondici. „Řecko je teď de facto v nucené správě a vzhledem k tomu, že se v minulosti ukázalo, že si umí jen obtížně vládnout, je to podle mě více méně správně.

Jan Volný zdůraznil, že Česko není nakloněno tomu posílat peníze do Řecka, ale přes záchranný fond k tomu dojde, pokud se pro to rozhodne kvalifikovaná většina. „Asi bychom neměli jiného zbytí,“ připustil. V zájmu všech teď je, aby se řecký dluh stabilizoval a dále už nerostl. A k tomu by Řecku pomohl i přechod na vlastní měnu – drachmu.

Šipdla to ale viděl úplně jinak. Podle jeho názoru by ani po přechodu na vlastní měnu nenastal žádný zázrak. „Pravděpodobně by stejně bylo třeba Řecku pomoci a odvrátit humanitární krizi, protože za měnu, jako by byla drachma, toho mnoho nenakoupíte, nenakoupíte ropu a tak podobně,“ poznamenal expremiér Špidla. Ocenil však, že členové EU dokázali dojít k dohodě. Špidla je přesvědčen, že požadované reformy pomohou, a pokud např. exprezident Václav Klaus říká, že mu způsobí ještě hlubší sociální problémy, Špidla má na to jasnou odpověď. Václav Klaus nějaký sociální osten nikdy nevnímal. Evropský sociální stát může podle expremiéra fungovat jen v rámci EU. Řecká krize navíc podle jeho názoru povede k dalšímu prohloubení evropské integrace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…