Řecký novinář pamatuje drachmu a říká: Bez eura zase budeme balkánským Zapadákovem

15.07.2015 22:42

V Řecku se bude pravděpodobně už za pár minut hlasovat o návrzích věřitelů a jedna věc je už teď jistá. Část poslanců levicové strany Syriza nebude hlasovat pro tvrdé požadavky věřitelů. Premiérovi ale pomůže opozice, která bude chtít, aby se Alexis Tsipras také „umazal“ stejně jako oni, kteří kvůli tomu prohráli volby. Řecký novinář prozrazuje, proč tamní lidé tolik touží po zachování eura.

Řecký novinář pamatuje drachmu a říká: Bez eura zase budeme balkánským Zapadákovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu Řecka na pražském Jungmannově náměstí. Sešlo se několik desítek lidí
reklama

Giorgos Christides, dopisovatel německého Spiegelu a britské BBC, ve středečních Událostech, komentářích České televize konstatoval, že si ve svých třiceti devíti letech pamatuje drachmu a ví, co to znamenalo. Ví, že to byla slabá měna, za kterou se na Západě nedalo skoro nic koupit a bylo těžké studovat v zahraničí. Po návratu ke drachmě, původní řecké měně, prý dnes volají především občané okolo dvaceti let, kteří si vlastně tuto měnu vůbec nepamatují. „Návrat k drachmě znamenal, že z Řecka bude balkánský Zapadákov,“ řekl jasně.

Více centralizace nám nepomůže, varuje rektor Cevro Institutu

Rektor vysoké školy Cevro Institut Josef Šíma to ale vidí trochu jinak. V témže pořadu uvedl, že dnes čtyřicetiletí Řekové mohou mít pocit, že jim euro pomohlo k prosperitě, ale ve skutečnosti jim tato měna pomohla jen k levným půjčkám. „Je evidentní, že si Řekové žili nad poměry,“ zaznělo z jeho úst. Další půjčka Řecku povede jen k tomu, že se tato země bude dál a dál zadlužovat. Skutečnou cestou k oživení jsou jen reformy. „A přestože se Řekům asi zdají tvrdé, v porovnání s tím, co jsme zažili např. u nás, jsou tyto reformy měkké,“ uvedl.

Dluhy Řecka byly před pěti lety záležitostí soukromých firem, ale díky umanutosti evropských politiků se z toho stal vládní problém. Dnes přitom vidíme, že přesouvání řešení tohoto problému na Brusel rozhodně nepomáhá. Jestliže dnes francouzský prezident Francois Hollande volá po jednotné ekonomické vládě eurozóny, což je krok k federalizaci. Šíma má za to, že se i tento krok ukáže jako špatný.

Dalšími hosty k tématu byly dvě dámy – senátorka Veronika Vrecinová (ODS) a poslankyně za ANO Margita Balaštíková. Druhá jmenovaná konstatovala, že její stranický šéf Andrej Babiš (ANO) sice připouští, že by Česko mohlo ručit za rychlopůjčku Řecku, ale pouze za podmínek, že vlastně ručit nebude muset. Odpovědnost by měly nést další země eurozóny, nikoli Česko. Senátorka Vrecinová prohlásila, že teď sice není čas na vystoupení Česka z EU, jak o něm uvažuje Velká Británie, ale rozhodně žijeme v době, kdy je třeba bedlivě sledovat a posuzovat, co se v EU děje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…