Giorgos Christides, dopisovatel německého Spiegelu a britské BBC, ve středečních Událostech, komentářích České televize konstatoval, že si ve svých třiceti devíti letech pamatuje drachmu a ví, co to znamenalo. Ví, že to byla slabá měna, za kterou se na Západě nedalo skoro nic koupit a bylo těžké studovat v zahraničí. Po návratu ke drachmě, původní řecké měně, prý dnes volají především občané okolo dvaceti let, kteří si vlastně tuto měnu vůbec nepamatují. „Návrat k drachmě znamenal, že z Řecka bude balkánský Zapadákov,“ řekl jasně.
Více centralizace nám nepomůže, varuje rektor Cevro Institutu
Rektor vysoké školy Cevro Institut Josef Šíma to ale vidí trochu jinak. V témže pořadu uvedl, že dnes čtyřicetiletí Řekové mohou mít pocit, že jim euro pomohlo k prosperitě, ale ve skutečnosti jim tato měna pomohla jen k levným půjčkám. „Je evidentní, že si Řekové žili nad poměry,“ zaznělo z jeho úst. Další půjčka Řecku povede jen k tomu, že se tato země bude dál a dál zadlužovat. Skutečnou cestou k oživení jsou jen reformy. „A přestože se Řekům asi zdají tvrdé, v porovnání s tím, co jsme zažili např. u nás, jsou tyto reformy měkké,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp