Redaktor ČRo: Musíme podepsat obchodní dohodu TTIP s USA. Protože Američané se začínají odklánět od Evropy

23. 9. 2014 10:49

Uzavření smlouvy o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP) by pro evropské státy bylo výhodné nejen z ekonomického hlediska. „Už léta nebyl k dispozici tak silný nástroj na prohloubení transatlantické vazby,“ píše na komentářové stránce úterních Hospodářských novin zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska. Podle něj musí být naší klíčovou prioritou udržení amerického zájmu na evropské stabilitě a bezpečnosti za situace, kdy se těžiště amerického zájmu nezadržitelně přesouvá k Pacifiku.

Redaktor ČRo: Musíme podepsat obchodní dohodu TTIP s USA. Protože Američané se začínají odklánět od Evropy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Rusku se vlajka USA moc velké úctě netěší

Houska uvádí, že při pohledu na veřejnou debatu například v Německu vzniká dojem, že hlavním nebezpečím pro Evropu nejsou islamističtí radikálové v Sýrii a Iráku nebo ruská politika, ale chystaná smlouva o zóně volného obchodu mezi zeměmi EU a USA. „Demagogie rozpoutaná kolem tohoto projektu je skutečně mimořádná,“ tvrdí Houska a zmiňuje argumenty odpůrců chystané dohody, podle nichž nám Američané vnutí své nižší standardy a pravidla, na čemž vydělají nadnárodní korporace.

Aniž by tyto námitky Houska konkrétně vyvracel, poukazuje na to, že uzavření smlouvy by přineslo stovky tisíc nových pracovních míst. Jen v Německu by jich mělo vzniknout dvě stě tisíc. Navíc spotřebitelům v řadě odvětví by se prý snížily ceny.

Závěrem uvádí, že TTIP má nejen ekonomické, ale i politické souvislosti, což si její protiamericky naladění odpůrci dobře uvědomují. I přes krizi na Ukrajině se totiž těžiště zájmu Američanů přesouvá do Pacifiku. „Evropané za stávající situace potřebují TTIP víc, než Američané,“ tvrdí Houska s tím, že léta nebyl k dispozici tak silný nástroj na prohloubení transatlantické vazby. Svůj komentář Houska uzavírá tím, že o prospěšnosti TTIP nevypovídají jen konkrétní čísla, ale každodenní dění na východě Ukrajiny.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…