Redaktor Dolejší z Britských listů: Takto se česká média podílejí na ruském imperialismu

14.09.2014 7:29

Redaktor Britských listů Karel Dolejší tvrdí, že některá česká média se podílejí na informačních operacích ruského imperialismu. Poukazuje například na článek, podle něhož Petro Porošenko údajně kráčí ve stopách Viktora Janukovyče a snaží se vyhnout „devastujícím" důsledkům asociační dohody s EU na ukrajinskou ekonomiku. Podle Dolejšího je k tomu ale kyjevský prezident tlačen ruskou stranou.

Redaktor Dolejší z Britských listů: Takto se česká média podílejí na ruském imperialismu
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Podle Dolejšího například Literární noviny opakují ruskou mantru, podle které asociace s EU Ukrajině hrozí „zničením". Literární noviny prý prezentují zádrhely ohledně ukrajinského přidružení k Unii čistě coby záležitost ekonomické racionality. „A naprosto ignorují masivní ruský nátlak, který celou záležitost od počátku doprovází,“ tvrdí BL a mimo jiné poukazují na to, že Ruská federace vznesla vůči asociační dohodě Ukrajiny a EU přes 2 000 námitek, jejichž zohlednění by dokument fakticky anulovalo. K tomu Rusko připojilo úplatek v podobě snížení cen za zemní plyn.

OutStreamVideoPlayer

Co se čtenář v Literárkách nedočte

Když došlo ke svržení Janukovyče, který porušil svůj hlavní volební slib, že s EU podepíše Asociační dohodu, následovala obchodní válka, podpora soukromé armády ruských bělogvardějců a ultranacionalistů financovaných oligarchou Malofějevem na východní Ukrajině. „A nakonec ozbrojený zásah pravidelné ruské armády ve prospěch těchto sil, když jim při minimální efektivní podpoře místního obyvatelstva hrozila vojenská porážka ze strany ukrajinské armády,“ poukazuje redaktor s tím, že nic z toho se v Literárkách čtenář nedočte. „Ty pouze narýsovaly spojnici mezi Janukovyčem a Porošenkem,“ upozorňují.

Dolejší dále píše, že přísně účelově vybrané a záměrně neúplné informování „nezávislých" přátel Kremlu v České republice předkládá démonizaci EU kombinovanou s představováním mocenské elity Ruské federace coby přísně racionálně jednajícího aktéra. „Ústupky, které Kyjev provádí v důsledku ozbrojeného vměšování sousední země na svém území, jsou sanitizovány coby údajně nestranný projev čisté ekonomické racionality,“ uvádí.

Celý text Karla Dolejšího ZDE.

Západní mediální manipulace ohledně válek v Iráku a Jugoslávii jsou ve srovnání s ruskou manipulací jen okresním přeborem

Závěrem přirovnává současnou informační válku ze strany Ruska s informační válkou západních mocenských struktur, která měla v letech 1999 a 2003 zabezpečit hladký průběh invazí do Jugoslávie a Iráku. „S ohledem na informační zabezpečení letošního ruského vměšování na Ukrajině se ale obě zmíněné mediální kampaně jeví jako polovičaté, příliš jednoduché a amatérské. Informační operace konkurenčního imperialismu posílají lži o iráckých zbraních hromadného ničení do okresního přeboru a stanoví úplně nový standard manipulace mediálním spotřebitelem,“ dodává redaktor serveru Britské listy a zpochybňuje nezávislost médií, která se na „těchto manipulacích zcela nekriticky podílejí".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…