Ředitel? Kde je ředitel? Lidé Marka Wollnera se zabývali Milošem Zemanem. Místy to bylo legrační

28.08.2018 12:04

Na poradce prezidenta Miloše Zemana Martina Nejedlého se zaměřil pořad Reportéři ČT Marka Wollnera. Konkrétně tedy na strojírenský podnik Adast z jihomoravského Adamova, s nímž Nejedlý obchoduje. Podnik totiž také štědře sponzoruje Stranu práv občanů i prezidenta Miloše Zemana. Firmu pak podle všeho také ovládá právník mající vazby na prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

Ředitel? Kde je ředitel? Lidé Marka Wollnera se zabývali Milošem Zemanem. Místy to bylo legrační
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, který se natáčel na Vysočině.
reklama

Firma Adast Systems a její představitelé jsou jedněmi z největších sponzorů. Reportéři se tak rozhodli celý den strávit hledáním jejího ředitele. V posledních šesti letech prezident i jeho domovská strana dostali přes 12 milionů korun. 

Fotogalerie: - Poslední debata před volbou

Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiř...
Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiř...
Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiř...
Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiř...
Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiř...
Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiř...

Anketa

Je dle vás Zdeněk Bakala slušný člověk?

3%
97%
hlasovalo: 9410 lidí

Skuteční majitelé společnosti jsou však podle reportérů skryti. Od roku 2016 ji totiž oficiálně převzala neznámá firma z Lichtenštejnska, nyní pro změnu ze Švýcarska. 

„Společnost Adast System nemá úplně jasné skutečné vlastníky, respektive končí v offshoru, který nemá známé skutečné vlastníky, to znamená, my nevíme, kdo za ní stojí. Pokud sponzoruje nějakou politickou kampaň přímo, například pana prezidenta Zemana, tak v tu chvíli my si nemůžeme být jisti, že tam nedochází k nějakému nelegálnímu sponzoringu, například od lidí nejbližších panu Zemanovi,“ poznamenal analytik Transparency International Milan Eibl.

Bývalý předseda SPO Jan Veleba se k tématu financování strany vyjádřit nechtěl. Vstřícnější nebyl ani sám Nejedlý. „Nejsem kompetentní vám na tyhle věci už odpovídat,“ sdělil Nejedlý. 

Redaktoři se tak snažili nalézt alespoň Martina Svobodu, ředitele firmy. Chtěli se jej zeptat, komu firma patří. Na telefonáty a e-maily neodpovídal. A když byli redaktoři na místě, dozvídali se, že ředitel Svoboda je na jednání. „Momentálně má jednání. Celej den má jednání,“ dozvídali se reportéři. 

Společnost je přitom propojena, jak zjisitla Česká televize, se švýcarským právníkem Fabiem Delkem. Ten ovšem také zastupuje ruské oligarchy s vazbami na prezidenta Putina. 

„Pan Delco, respektive společnosti, ve kterých on působí, se specializují na zakládání offshorových struktur, popřípadě skrývání vlastnictví a zahraničního vlivu, což nadále prohlubuje to podezření, že za tou celou majetkovou strukturou může stát někdo, kdo nechce být znám,“ podotkl Eibl. A ani s ním se nepodařilo reportérům se spojit. 

Nakonec se však spojili se samotným Svobodou, když ho ,,odchytili" při příjezdu do firmy. Nevrle působící manažer redaktorovi nechtěl sdělit ani to, kdo je Fabio Delco, ani nic jiného.

A sdílnější nebyli ani zaměstnanci – jeden z nich vzpomněl jen to, jak prezident Zeman podnik navštívil.

Pořad najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …