Ředitel Národní galerie si vyřizuje účty: Knížák zanechal galerii v zuboženém stavu a ještě má drzost hlásat svá moudra. A Zeman...

15.04.2017 10:22

Pokud jde o věcně míněnou kritiku, vždy ji vyslechnu a snažím se z ní poučit. Podpásové a osobně motivované útoky, jaké proti mně dlouhodobě podniká Milan Knížák, mě nezajímají a nechci se jimi zdržovat. Nemám na to čas, říká v rozhovoru, který poskytl dnešním Lidovým novinám, ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Ředitel Národní galerie si vyřizuje účty: Knížák zanechal galerii v zuboženém stavu a ještě má drzost hlásat svá moudra. A Zeman...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Sám dal ale Knížáka k soudu. „Protože proti mně nastartoval špinavou kampaň už v roce 2010, krátce poté, co jsem zvítězil v mezinárodním výběrovém řízení. Soud jsem vyhrál a budu trvat na omluvě. Nikdo nemůže manipulovat a lhát jako on, když mě označil za nejhoršího ředitele NG všech dob,“ uvedl Fajt.

Posteskl si, že Knížák jej osočuje z absurdních nesmyslů nadále. „Plete přitom páté přes deváté. Docela obstojně si osvojil ve veřejném prostoru stále oblíbenější způsob komunikace pracující se závistí a mystifikací: chceš-li zakrýt vlastní nedostatky, napadej za ně hlasitě druhého. Překvapuje mě, že má poté, co NG zanechal v tak zuboženém stavu, ještě takovou drzost a nutkání hlásat svá moudra, mohl si přece v klidu užívat důchodu,“ uvedl Fajt s tím, že Knížáka je mu „vlastně jenom líto“.

Příliš rádi nemají Fajta ani na Pražském hradě. Proč tomu tak je? „Možná skutečně hraje roli to, že jsem Miloše Zemana v prezidentské kampani kritizoval a vyjádřil se veřejně pro jiného kandidáta,“ přemítá Fajt. Nejvíc je mu ale smutno z toho, že v čele této země je člověk, „který sám nedbá na dodržování zákonů“.

Zeman také odmítl jmenovat Fajta profesorem. „Nijak mi to nevadí, o tituly se nederu,“ tvrdí. Zároveň ale dodává, že jej rozčiluje, že v Čechách lze takto znevěrohodnit náročný a naprosto legitimní jmenovací proces, který úspěšně završil. „Nikdo si nemůže dovolit zpochybňovat autoritu akademických pracovišť, nikdo na Západě by si to také nedovolil, a pokud, tak by byli studenti v ulicích. To je svévolné porušování akademických svobod, které jsou bedlivě hájeny v každé demokratické společnosti. Moje nejmenování pak bylo již jen pouhým vyvrcholením opakovaných pokusů o znevážení mé vědecké kvalifikace a diskreditaci mé osoby. Ty zpravidla končí fiaskem druhé strany, tak uvidíme, jak nakonec dopadne tento příběh,“ dodal Fajt.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…