Referendum o Brexitu: Z Bruselu právě přišel šokující ohlas

5.7.2016 1:17 odp.

K pochybovačům o britském referendu se přidal i šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Jako mnoho dalších totiž vystoupil s názorem, že výsledek referenda není závazný a rozhodnutí o vystoupení z EU je tedy na britské vládě. Informuje Týden.cz.

Referendum o Brexitu: Z Bruselu právě přišel šokující ohlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Při rozhodnutí o Brexitu šlo o poradní referendum. Není pro britskou vládu závazné,“ tvrdí Brok, podle kterého si britská vláda musí „co nejrychleji udělat jasno“, jinak s ní nebude nikdo jednat.

V rozhovoru pro Passauer Neue Presse nešetřil kritikou na dva největší stoupence Brexitu, Borise Johnsona a Nigela Farage, kteří podle něj nedokáží nést důsledky svého jednání a přistoupit k řešení nastalé situace.

Celý text zde

Farageovo odstoupení z funkce a Johnsonovo rozhodnutí nekandidovat na premiéra jsou podle něj odrazem jejich nezodpovědného postupu. V obou dvou vidí především „ničitele“, které „poháněla hlavně pýcha“.

Brok přitom není zdaleka jediný, kdo tvrdí, že referendum nebylo ve své podstatě závazné a tudíž je třeba počkat na výsledek rozhodnutí britské vlády. Ta je však v současné situaci takřka v troskách, jelikož většina známých tváří ztratila důvěru voličů i spolustranníků, či se přímo vzdala svých postů.

Vládu však před předčasným rozhodováním varovala i právní firma Mishcon de Reya, která hrozí žalobou, v případě že by se současný či budoucí premiér rozhodl odvolat se na článek 50 Lisabonské smlouvy a započít tak výstupová jednání. K tomu totiž potřebuje nejdřív svolení britského parlamentu.

A podle bývalého britského vicepremiéra a šéfa Liberálních demokratů Nicka Clegga je v současné situaci zcela nemožné dosáhnout ve vládě konsensu. Politik jí dokonce ani nepřisuzuje dostatečný mandát na to, aby mohla rozhodovat o budoucnosti a tudíž je podle něj nutné zorganizovat parlamentní volby, v nichž každý kandidát na premiéra přijde se svoji vlastní vizí britské budoucnosti.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

12:40 Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

Spojené státy jsou roztříštěné v mnoha ohledech a jen těžko lze udržet Američany pohromadě, pokud bu…