Reflex vyvrací mýty o Havlovi: Humanitární bombardování nikdy nepodporoval. Na rozdíl od ostatních byl slušný

22.11.2014 13:34

Václav Havel se dočkal v Kongresu Spojených států veliké pocty. A v souvislosti s ní se znovu ozvali i jeho kritici. Někteří mu vyčítají restituce majetku, jiní údajnou nenávist k politickým stranám a další vzpomenou např. tzv. humanitárního bombardování v roce 1999 v čase kosovské krize. Server Reflex.cz vysvětluje, jak to tehdy s "humanitárním bombardováním" skutečně bylo.

Reflex vyvrací mýty o Havlovi: Humanitární bombardování nikdy nepodporoval. Na rozdíl od ostatních byl slušný
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla
reklama

Václav Havel v roce 1999 poskytl rozhovor, v němž se snažil vysvětlit, že k bombardování Srbska nedochází kvůli sledování nějakých ekonomických zájmů, ale kvůli tomu, že se tamní prezident Slobodan Miloševič dopouštěl zvěrstev a tvrdého útlaku proti vlastnímu obyvatelstvu.  „Nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: To, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu," řekl Havel v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Na kritiku Západu by došlo tak nebo tak

Sousloví humanitární bombardování jako takové se tedy v jeho výroku nenachází, na což poukazoval i on sám. Asi nikdo nepochybuje o tom, že bomba je děsivým nástrojem, skrze nějž může dojít i k civilním obětem na životech. Havel se ale jen snažil vysvětlit, že jejich svržení nebylo motivováno ekonomickými zájmy USA či NATO.

Celý komentář ZDE

„Pokud se někdo Václava Havla pokouší představit jako člověka, který má zvláštní zálibu v bombardování civilistů, svědčí to spíš o pohnutém stavu jeho vlastní mysli. Celkem nepřekvapí, že k Havlovým kritikům patřili tehdy i dnes především lidé, kteří rádi hovoří o poslání všeho Slovanstva a morální zkáze Západu. Zajímavé je, že když někoho mordoval Slovan Miloševič nebo Slovan Putin, bylo to každému jedno," píše server.

 Na kritiku Západu by zřejmě došlo i v okamžiku, kdyby proti Miloševičovi nezakročil a nechal ho utlačovat vlastní lidi. I pak by se zřejmě ozvaly hlasy, že Západ o lidských právech jen mluví, ale nic pro ně nedělá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…