Řekněme Rusku a Číně, že o jejich produkty nestojíme! Pekarová Adamová si vzala na pomoc tajné služby. Jde o Dukovany a stovky miliard

28.07.2020 13:03

Vláda Andreje Babiše (ANO) pokračuje v realizaci na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Podle kabinetu má tato stavba vyjít na 160 miliard korun. Opozice však už teď tvrdí, že vláda odhad podstřelila a že výstavba nového bloku může stát až 320 miliard. V Událostech, komentářích České televize se do sebe kvůli dostavbě Dukovan pustili ministr dopravy a průmyslu za hnutí ANO Karel Havlíček a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová.

Řekněme Rusku a Číně, že o jejich produkty nestojíme! Pekarová Adamová si vzala na pomoc tajné služby. Jde o Dukovany a stovky miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 27584 lidí
Karel Havlíček hned v úvodu pořadu prohlásil, že návratnost investice do nového bloku se bude odvíjet od toho, jaká bude cena elektřiny na světových trzích od druhé poloviny třicátých let dál. Ceny elektřiny se mohou začít zvedat už proto, že z dnešních exportérů elektřiny se kvůli zezelenání některých evropských ekonomik mohou stát čistí importéři elektřiny.

Ale i kdyby byla elektřina levnější než dnes, tak pořád budeme doplácet na dostavbu Dukovan podstatně méně peněz, než doplácíme dnes na obnovitelné zdroje.

Ekonomická rizika podle Havlíčka nenese český stát nýbrž ČEZ.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Pekarová Adamová okamžitě oponovala, že podle odborníků nelze takto od boku odhadovat ceny elektřiny v budoucnu, protože se může stát celá řada věcí, o kterých dnes nemusíme mít ani tušení a které mohou stavbu prodražit.

V současné chvíli se tedy jedná o hausnumera, která prostě nemají oporu v té praxi. My skutečně nemůžeme vědět, jak se ta situace bude vyvíjet,“ upozornila Pekarová s tím, že v momentální koronavirové krizi dochází k poklesu spotřeby energie a my nevíme, zda nebude spotřeba energie klesat i dál.

Vládě navíc vyčítá, že při uvažované stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech dostatečně nezohledňuje bezpečnostní aspekt tohoto nápadu.

„Vláda nedbá apelu na to, aby dopředu vyřadila ty dodavatele z rizikových zemí, což je zejména Rusko a Čína,“ pravila.

V tuto chvíli by prý vláda s tímto projektem měla posečkat. „TOP 09 není proti jádru, ale my jsme přesvědčeni, že tento projekt může počkat,“ zdůraznila ještě.

Havlíček si však trval na svém. Kabinet podle něj jen vytváří jízdní řád, jak bude projekt pokračovat, a pokud by se za pár let ukázalo, že se projekt stane nevýhodným, prý z něj půjde vycouvat. Ale měli bychom myslet na to, že se situace na trhu změní a z řady dnešních exportérů elektřiny se stanou importéři.

Pokud jde o bezpečnostní otázku, Havlíček měl také jasno. „My na to musíme jít věcně a nikoli ideologicky, a to tak, že jsme definovali bezpečnostní zájmy státu. Ty jsou jasné,“ zdůraznil Havlíček s tím, že každý investor musí tyto zásady plně respektovat.

Podle Pekarové Adamové je férové říct Rusku a Číně, že o projekty z jejich strany nestojíme. „Česká republika má dost důvodů pro to, a bezpečnostní komunita je v tomto jednotná, že o tyto nabídky nestojíme,“ řekla Pekarová Adamová.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

18:01 Lidé říkají pitomosti, ale to není hybridní válka. Šílený starosta válečník na multikáře Rusku maximálně vyhovuje, vysvětluje bezpečnostní expert

Generál v záloze Andor Šándor byl hostem pořadu na serveru Česká média, mj. k tématu hybridní války.…