Restituce církvím jdou dál. Už chybí jen krůček. Rudí zuří

06.06.2012 19:12 | Zprávy

Církevní restituce prošly druhým čtením a jsou jen krok od schválení sněmovnou.

Restituce církvím jdou dál. Už chybí jen krůček. Rudí zuří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Vládní návrh na majetkové vyrovnání státu s církvemi je po téměř pětihodinové debatě ve sněmovně krok od schválení. ČSSD spolu s VV navrhly zrušit finanční náhradu církvím za nevydané nemovitosti a vracet jen majetek, který církve nejen vlastnily, ale také užívaly.

Komunisté neprosadili ani vrácení zákona k přepracování, ani k novému projednání ve výborech, chtějí normu zamítnout.

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) ale předem podpořila jen upřesnění, podle něhož by církve musely prokázat, že jim majetek patřil, jak to prosadila ODS ve sněmovním ústavně právním výboru.



Do závěrečného čtení

Sociální demokraté potom navrhli přerušit jednání o restitucích do čtvrtečního dopoledne. Občanští demokraté kontrovali návrhem na dvouminutovou přestávku. Sněmovna nakonec v hlasování ani jeden návrh nepřijala a krátce nato poslala kontroverzní návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi do závěrečného schvalování.

Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun, navýšenou o inflaci, během příštích 30 let, přičemž stát přestane církvím hradit například platy duchovních.



Místo hodinek se vrací orloj

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: ann, čtk

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Uprchlíci

Pane Mašku, moc děkuji za to, že jste reagoval na můj dotaz, ale asi jsme se nepochopili. Mě zajímalo jaký bude váš přístup k uprchlíkům z Ukrajiny teď, a to jak už k těm, co tu jsou, a že jich je i těm, kteří zde budou chtít získat azyl?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zločiny, koncentráky, občanská válka. Co může nastat s Ukrajinci. V Česku

13:15 Zločiny, koncentráky, občanská válka. Co může nastat s Ukrajinci. V Česku

Analytik Štěpán Kotrba pro ParlamentníListy.cz odpovídá na otázku, co by bylo s Ukrajinci, kdyby již…