Restituční miliony prý mohou skončit v Rusku. Ministr Herman se nad situací u pravoslavných upřímně zděsil

20.11.2014 8:37

Vidina miliard z církevních restitucí víceméně rozvrátila českou pravoslavnou církev. O kauze, ve které se jednotliví hodnostáři navzájem sesazovali a vytahovali nejrůznější špínu, ParlamentníListy.cz již dříve informovaly. Nyní se ale zdá, že celá věc získává mezinárodní rozměr a hrozí odčerpání peněz do Ruska.

Restituční miliony prý mohou skončit v Rusku. Ministr Herman se nad situací u pravoslavných upřímně zděsil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolita Kryštof

Pravoslavní by celkem měli získat více než 1,1 miliardy korun. Nyní však ministerstvo raději vyplácení pozastavilo, protože vůbec není jasné, kde peníze končí. Ukazuje se totiž prý, že někteří hodnostáři jsou propojeni s Moskevským patriarchátem.

„U pravoslavných jsou dlouhodobě zásadní problémy,“ říká ministr kultury Daniel Herman. Proto se ministerstvo rozhodlo do vyřešení nejasností pozastavit vyplácení náhrad. „Udělal jsem, co bylo nutné, abych předešel riziku zneužití těchto peněz,“ dodal ministr.

Kauza vypukla v loňském roce, když byl sesazen nejvyšší představitel našich pravoslavných, vladyka Kryštof. Církev se následně rozdělila na dva znesvářené tábory. K ekonomickému řízení a dispozici s jejími prostředky se dostal archimandrita Marek Krupica, a právě on je podezřelý z blízkých kontaktů na patriarchát v Moskvě. Následoval spor o duchovní vedení církve mezi arcibiskupem Simeonem a vladykou Jáchymem. Oba tábory aktuálně uznávají svého favorita jako nejvyššího duchovního představitele církve v Česku.

Religionista Ivan Odilo Štampach upozorňuje, že vliv Ruska v pravoslavné církvi je zřejmý a přežívá ještě z dob komunismu. Navíc se prý v poslední době změnily poměry v řadách pravoslavných, kde Češi ztratili většinu na úkor menšin, žijících v ČR - Ukrajinců, Rusů nebo Bulharů. To se projevuje pochopitelně i ve volbách.

Archimandrita Krupica ale nebezpečí bagatelizuje: „Strašit Moskvou je módní, ale zastupitelský úřad Moskevského patriarchátu funguje v Karlových Varech 30 let, ne-li více,“ zdůrazňuje hodnostář.

Ministerstvo k němu však zjevně důvěru nemá, neboť jej vyškrtlo z „rejstříku oprávněných právnických osob“, s nimiž komunikuje a jimž také vydává prostředky. Zároveň do něj zapsali arcibiskupa Simeona, ačkoliv nyní oficiálně za církev nevystupuje. Jen lidé z tohoto seznamu mají přitom přístup k restitučnímu účtu. Je proto pravděpodobné, že příští splátka finančních náhrad skončí deponována v úschově.

Krupica se však brání. Na ministra Hermana dokonce podal trestní oznámení pro zasahování do vnitřních záležitostí církve. Ta se podle něj ocitla ministrovým rozhodnutím fakticky bez statutárního orgánu, což jí působí značné škody.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

18:35 Jahody o 20 Kč dražší než v roce 2023. Sýry a konzervy také. Proč? „Musí přitlačit na pilu.“

Sýry opět podražily. A také třeba tradiční nakládaná zelenina či ovoce. Jahody jsou třeba o 20 Kč dr…