Řetězové e-maily využívají skupiny voličů, které jsou podle elitářských novinářů méněcenné, říká Hampl

11.02.2018 17:20

Snad nikdo si nemohl nevšimnout, že své místo v ovlivňování politického dění si našlo nové médium, které svou silou a schopností ovlivňovat názory lidí šlape směle na paty mnohým tradičním novinám a zatím nepodléhá žádné cenzuře. Jde o řetězové e-maily, které bezesporu do značné míry ovlivnily i letošní prezidentské volby. „Ve skutečnosti sílu nového média nikdo nezná přesně, což je dobře,“ rozepsal se v komentáři na serveru Institutu Václava Klause sociolog Petr Hampl.

Řetězové e-maily využívají skupiny voličů, které jsou podle elitářských novinářů méněcenné, říká Hampl
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Kolik voličů bylo těmito e-maily ovlivněno, je nyní těžké určit. „Možná desetitisíce, možná to šlo k milionu. Při těsnosti volebního výsledku to nejspíš byl jeden z rozhodujících faktorů,“ je si jistý Hampl.

„Řetězové e-maily jsou médium, které funguje tak, že řadový občan vytvoří zprávu, většinou sestavenou z útržků článků a komentářů z různých portálů, doplněnou o vlastní názory a postřehy,“ vysvětlil v komentáři na serveru Institutvk.cz sociolog a dodal, že tuto zprávu pak dotyčný pošle na několik desítek e-mailových adres. Obsah je přitom neustále řízen samotnými čtenáři, kteří posuzují, jestli je zpráva dost zajímavá a zda odpovídá jejich životní zkušenosti. „Jisté je to, že když někdo dostane informaci od známého, bere ji mnohem vážněji než z anonymních médií,“ zdůraznil.

Toto médium zná jistě téměř každý z nás, protože primárně rozesílání „řetězových e-mailů“ nevzniklo jako politické. Na začátku lidé sdíleli obrázky, moudra či videa roztomilých zvířátek. „Toto prostředí začalo být využíváno pro politické informace skupinou voličů, která je podle elitářských novinářů méněcenná, ale zajímá se o politickou situaci a má potřebu srovnávat informace z různých zdrojů,“ uvedl Hampl a upozornil, že v některých ohledech jsou vyspělejší než profesionální analytici veřejnoprávních médií.

Největší pohromou jsou řetězové e-maily pro marketingové analytiky, experty a manažery kampaní. Ti se ocitají v situaci, kdy nemohou ovlivnit, co se šíří. „Řetězové e-maily zatím nemůžete zakázat, možnost ovlivnění inzercí je omezená, možnost manipulace minimální, a dokonce je ani nevidíte,“ dodal.

Řetězové e-maily postupem času ale stejně obvyklému životnímu cyklu média neuniknou. Na začátku nabízejí svobodné prostředí, rostou, vzbudí pozornost, pak začne být cenzurováno a podrobováno dalším formám „řízení obsahu“ a na konci je pád do bezvýznamnosti.

Například poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová už vystoupila s návrhem na cenzurování soukromých e-mailů. Je to požadavek nemravný, ale nikoliv nerealizovatelný. „Je dobře myslitelné, že zprávy obsahující např. slovo ‚Drahoš‘ nebo ‚imigrace‘ by byly automaticky odmazávány. Je také myslitelné, že na rozesílání řetězových e-mailů budou extenzivním způsobem aplikována pravidla nového Evropského nařízení o ochraně osobních údajů,“ uvedl.

Že by se politici a intelektuálové postavili proti prolamování listovního tajemství pod záminkou „ochrany demokracie před ruským vlivem“, s tím prý nemůžeme počítat. Naopak je ale dobře představitelné trestní stíhání odesílatelů.

  • Původní zdroj ZDE

Je jasné, že i v řetězových e-mailech se dají najít nepravdivé informace a bizarní spiklenecké teorie. „To je ale v první řadě důsledek situace, kdy velká média už několik let systematicky lžou a cenzurují pravdivé informace,“ míní Hampl, podle kterého taková tendence existovala odjakživa, ale až v souvislosti s migrační krizí a islámským terorismem to dosáhlo tak absurdních rozměrů.

Nejúčinnějším nástrojem proti šíření fám je poskytování úplných, přehledných a pravdivých informací, ne cenzura. „Řetězové e-maily budou dříve či později potlačeny. Ale zkušenost z dosavadních dějin nám dává jistotu, že si lidé mezitím najdou jiný nástroj necenzurované komunikace,“ uzavřel sociolog.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

10:07 „EU zradila.“ Babiše objal, ale jinak Orbán zuřil. To nikdo nenapsal

Premiér Babiš včera navštívil Maďarsko a spolu se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem si proh…