Moderátor Filip Remunda debatu uvedl konstatováním, že uprchlíci hýbou celou Evropou, internet je plný nenávisti a tvrzení, že k nám přicházejí teroristé, ale na jihlavském festivalu chtějí pořadatelé proti této hysterii předvést osud jednotlivého člověka a jeho zážitky z útěku z vlastní země.
Usáma Abdul Mohsen na úvod řekl, že je šťastný ze setkání s lidmi, kteří přemýšlejí o problémech, jejichž řešení není jednoduché. Do Česka se kvůli formalitám z místa současného pobytu málem nedostal. To, že se to ale povedlo, je pro něj realizací devatenáct let starého přání, protože už v devatenácti letech chtěl jít studovat do Prahy, ale nedostal stipendium. Motivem pro jeho odchod ze Sýrie byla válka, která zasáhla jeho město.
„Válka tam začala velmi brzy a nedovedete si představit, jaké to je, když na město začnou padat bomby, vidíte na ulici mrtvé a zraněné lidi. Jednou jsem viděl mrtvou šestiměsíční holčičku, kterou zabila bomba. V takové situaci chce člověk hlavně zajistit více bezpečí pro svou rodinu. Proto jsem odešel s rodinou do Turecka, kde jsme pak byli skoro dva roky,“ řekl o odchodu ze Sýrie Abdul Mohsen.
Turecko zvolil i proto, aby byl s rodinou blízko Sýrie. „Krveprolití tam ale pokračovalo a zjistili jsme, že když zůstaneme v Turecku, zastaví se tam naše budoucnost. Nechtěl bych si na Turecko stěžovat, ale jde hlavně o možnosti pracovního uplatnění, proto jsme se rozhodli pokračovat dál do Evropy,“ vysvětlil důvody cesty z Turecka Mohsen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel