Říkali jsme si, že Evropa je ráj humanity, ale... Na festival dokumentů přivezli syrského trenéra, proslaveného maďarskou kameramankou

01.11.2015 12:14 | Zprávy

REPORTÁŽ Třetím hostem jihlavského Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů byl syrský uprchlík Osama Abdul Mohsen, jehož „proslavila“ maďarská kameramanka, která mu při útěku přes hranici podrazila nohy, a video z této akce pak viděly statisíce lidí na internetu. Mohsen pak dostal nabídku pracovat jako fotbalový trenér ve Španělsku.

Říkali jsme si, že Evropa je ráj humanity, ale... Na festival dokumentů přivezli syrského trenéra, proslaveného maďarskou kameramankou
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Moderátor Filip Remunda debatu uvedl konstatováním, že uprchlíci hýbou celou Evropou, internet je plný nenávisti a tvrzení, že k nám přicházejí teroristé, ale na jihlavském festivalu chtějí pořadatelé proti této hysterii předvést osud jednotlivého člověka a jeho zážitky z útěku z vlastní země.

Usáma Abdul Mohsen na úvod řekl, že je šťastný ze setkání s lidmi, kteří přemýšlejí o problémech, jejichž řešení není jednoduché. Do Česka se kvůli formalitám z místa současného pobytu málem nedostal. To, že se to ale povedlo, je pro něj realizací devatenáct let starého přání, protože už v devatenácti letech chtěl jít studovat do Prahy, ale nedostal stipendium. Motivem pro jeho odchod ze Sýrie byla válka, která zasáhla jeho město.

„Válka tam začala velmi brzy a nedovedete si představit, jaké to je, když na město začnou padat bomby, vidíte na ulici mrtvé a zraněné lidi. Jednou jsem viděl mrtvou šestiměsíční holčičku, kterou zabila bomba. V takové situaci chce člověk hlavně zajistit více bezpečí pro svou rodinu. Proto jsem odešel s rodinou do Turecka, kde jsme pak byli skoro dva roky,“ řekl o odchodu ze Sýrie Abdul Mohsen.

Turecko zvolil i proto, aby byl s rodinou blízko Sýrie. „Krveprolití tam ale pokračovalo a zjistili jsme, že když zůstaneme v Turecku, zastaví se tam naše budoucnost. Nechtěl bych si na Turecko stěžovat, ale jde hlavně o možnosti pracovního uplatnění, proto jsme se rozhodli pokračovat dál do Evropy,“ vysvětlil důvody cesty z Turecka Mohsen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…