Robert Fico: Rozvrat Slovenska. Nezkušení blázni. Češi, pozor, koho pouštíte k moci

20.09.2021 15:11

Někdejší předseda slovenské vlády Robert Fico (SMER-SD) se na dnešní tiskové konferenci zaměřil na podle jeho slov „zvrácenosti na Slovensku“. Ty by měly být mementem pro český lid.

Robert Fico: Rozvrat Slovenska. Nezkušení blázni. Češi, pozor, koho pouštíte k moci
Foto: FCB Smer-SD
Popisek: Robert Fico na tiskové konferenci.

„Kdyby na Slovensku šlo o tradiční opozičně-vládní soupeření, neměli bychom žádný důvod sáhnout po takovéto netradiční formě komunikace s veřejností a jinými členskými státy EU. Dnešní tisková konference je určená především ven, z území Slovenska,“ řekl úvodem Fico. 

Anketa

Je pro vás manželství homosexuálů důležité téma, podle kterého se bude rozhodovat ve volbách?

4%
hlasovalo: 25915 lidí

„Na Slovensku jsme bohužel svědky zmanipulovaných politických procesů a hrubého zneužívání trestního práva na politické cíle v duchu 50. let minulého století. Na Slovensku vládnou lidé, a řeknu to velmi jasně, kteří by neváhali použít i výjimečné tresty. Proti opozici a jejím představitelům, pokud by takovéto tresty měly k dispozici v trestním zákoně. Na Slovensku jsme bohužel svědky i úplného selhání mediální scény, která veřejnost odmítá informovat o tomto státním terorismu. Současná vládní koalice má nedůvěru více než 80 procent obyvatel, je v rozkladu tak, jako je v rozkladu celý stát a veřejné finance. Totální fiasko vlády považuje mediální sféra i za svoji vlastní prohru. A proto ze všech sil vytváří dýmovou clonu a ochranný val vládním politikům, kteří se jim zato odvděčují tučnými vládními reklamními balíky, například na očkovací kampaň,“ poznamenal Fico. 

„Dámy i pánové i přátelé v Česku, Slovensko je vzorovým příkladem země, co se stane, pokud se k moci dostanou nezkušení, nevzdělaní lidé, a ještě k tomu mají i pochybnou minulost. Nejenže se neštítí použít trestní právo a manipulovat trestné konání, ale doslova rozvrátili celý stát,“ dodal Fico. „Jen v průběhu minulého roku zvýšili dluh ze 48 procent na víc než 60 procent a v roce 2022 budou muset konsolidovat veřejné finance tak, že budou muset najít někde osm miliard eur. Ve slovenských korunách je to 240 miliard bývalých slovenských korun, což samozřejmě v praxi znamená konec i těch posledních zbytků sociálního státu, které ještě na Slovensku máme. Nezlepšily se nám žádné ukazatele a v boji proti pandemii máme na počet obyvatel jeden z nejvyšších počtu obětí,“ míní Fico. 

„... nezkušených, nevzdělaných lidí s pochybnou minulostí, dámy a pánové, nedivte se, jako například ministr financí, do dubna předseda vlády, je uznaný daňový podvodník a ukradl titul na vysokém školství. Ministr školství je plagiátor, to je asi světový unikát a světový rekord. Předseda parlamentu měl prokazatelné vztahy s mafiánskými strukturami, je podezřelý z obchodu s drogami a stejně tak podvodem získal titul na vysoké škole. Speciální prokurátor je odsouzen za zabití člověka na přechodu pro chodce. Ministryně spravedlnosti je spolumajitelka firmy, která okrádala majitele bytů. Ministra vnitra usvědčují svědci, že bral úplatky. Vím, že tomu nechcete věřit, ale za každým jedním slovem, které jsem teď použil, a za každou jednou charakteristikou, kterou jsem použil na adresu moci vlády na Slovensku, si stojím,“ dodal.

Hlavním a jediným motivem dnešní konference je podle Fica útok slovenské vládní moci na základy právního státu a politické procesy s opozicí a jejími nominanty. „Chci to říct velmi jasně. Jde o takovou část moderních dějin Slovenska, která nesnese porovnání se žádným jiným obdobím slovenské historie. Snese porovnání jen s 50. lety minulého století, kdy se českoslovenšít stalinisté rozhodli udělat ve svých řadách čistky a padlo za oběť obrovské množství nevinných lidí,“ dodal. Podle něj se na Slovensku nerespektují ani lidská práva, ani právní stát. 

„Oprávněně očekáváme, že Evropská komise se bude neudržitelnou situací na Slovensku zaobírat. Vycházíme z toho, že pokud Evropskou komisi zajímá obyčejný legislativní proces v Maďarsku nebo v Polsku, musejí ji zajímat případy zavírání nevinných lidí z čistě politických důvodů. Vyzývám Evropskou komisi, aby začala konat proti vládě Slovenské republiky za to, že rozvrací právní stát a porušuje lidská práva, což jsou základní hodnoty fungování Evropské unie. Jinou cestu nemáme,“ dodal. 

„Na manipulaci s trestními řízeními a politické procesy naše strana SMER-SD poukazuje už víc než rok. Předložili jsme také listinné důkazy v různé podobě, ale média úmyslně bránila šíření této legitimní a oprávněné kritiky. Tajná služba, Slovenská informační služba, nemohla ignorovat rozsah přicházejících informací. Zpracovala proto zprávu, se kterou byli seznámeni nejvyšší představitelé Slovenské republiky včetně prezidentky Čaputové. Neudělali nic. Vyslechli si hrozné věci ze zprávy Slovenské informační služby, ale neudělali nic, neboť vymyšlená kriminalizace opozice jim vyhovuje, protože to je dobrá agenda, aby zakryli neschopnost a rozklad státu, který tu dnes máme na denní bázi,“ míní Fico. 

„Tato zpráva tajné služby se ve zkrácené podobě dostala i na neveřejné jednání slovenského parlamentu. A v podstatě konstatuje následovné – a nyní si přátelé v Čechách a další, kteří to sledujete, držte klobouky. Co říká tajná zpráva. Na Slovensku existuje skupina vyšetřovatelů Národní kriminální agentury, ale i prokurátorů Speciální prokuratury, kteří s cílem obvinit a dostat do vazby dopředu vybranou osobu manipulují s trestními řízeními, vymýšlejí si trestnou činnost, a aby svoje výmysly podpořili důkazy, spolupracují se členy organizovaného zločinu. Toto říká tajná zpráva,“ poznamenal Fico.

„Stát je v rozkladu. Když pustí lidé k moci blázny a poloblázny, bez vzdělání, nezkušené, s pochybnou minulostí, nejenže rozvrátí stát ekonomicky, finančně a sociálně, to jsme svědky na Slovensku. Roku 2020 jsme odevzdávali Slovensko s vynikajícími parametry. Všechno to rozvrátili, stát zadlužili a jsem zvědavý, co udělají s tou osmimiliardovou sekerou příští rok. Opět to bude filozofie, že chudí budou chudší a bohatí budou bohatší. Horší je, že tito nevzdělaní lidé, nezkušení, lidé často s pochybnou minulostí, když vidí, že jim to nejde, použijí jakýkoliv nástroj, jakékoliv věci včetně trestního práva, manipulují křivě jen proto, aby se udrželi u moci. To je velké memento pro každého. Situace je vážná, zejména s připravovanými změnami slovenské trestní legislativy,“ dodal Fico závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti prý zradili. Zůstaly jen Bartošovy dredy... Od Klause tvrdě udeřilo

8:42 Piráti prý zradili. Zůstaly jen Bartošovy dredy... Od Klause tvrdě udeřilo

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl glosuje výsledky proběhlých sněmovních voleb. Ač…