Rok války! Ukrajina ale „slaví“ ještě další krvavé výročí. „Tehdy to začalo?“ dumá publicista

20.02.2023 16:45 | Ze sítí

Před rokem vypukla na Ukrajině válka, která je podle místopředsedy Trikolory Petra Štěpánka vyústěním dění na Ukrajině, když se před devíti lety v režii Spojených států amerických a za podpory Evropské unie uskutečnil státní převrat, nazývaný Majdan či Euromajdan. Ukrajina by podle něj měla usilovat o dobré vztahy na východ i na západ, jinak to nedopadne dobře.

Rok války! Ukrajina ale „slaví“ ještě další krvavé výročí. „Tehdy to začalo?“ dumá publicista
Foto: Archiv P. Štěpánka
Popisek: První místopředseda Trikolory Petr Štěpánek

V listopadu 2013 Ukrajinci kvůli odmítnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu s Evropskou unií vyšli protestovat do ulic. Nesouhlas Ukrajinců se přelil do série masových demonstrací, které vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče a vzniku prozatímní vlády.

Při demonstracích došlo k tvrdým zásahům policejních jednotek Berkut, které se snažily demonstrující lidi rozehnat, což celou situaci vyeskalovalo tak, že se proevropské protesty proměnily v protivládní ozbrojené střety. Protesty trvaly do února 2014, známé jako Majdan nebo revoluce důstojnosti.

V důsledku pouličních bojů byly zastřeleny desítky lidí a přes pět set jich bylo zraněno. Nejbrutálnějším dnem byl dvacátý únor 2014, kdy snipeři ze střech centrálních kyjevských budov mířili do zad demonstrantů, kteří se před kulkami kryli štíty vlastní výroby.

Každý si může sám odpovědět na otázku, zdali je na tom Ukrajina nyní, po devíti letech, lépe, nebo hůře, zdali se Ukrajincům žije snadněji, nebo obtížněji, zdali ukrajinské hospodářství ve spojenectví se Spojenými státy a Evropskou unií vzkvétá, nebo se hroutí, uvádí ve svém facebookovém komentáři Štěpánek z Trikolory.

Anketa

Je v pořádku, že vláda zvýší důchody méně, než ukládá zákon?

5%
95%
hlasovalo: 28578 lidí
„Já vím, namítnete: válka! Ale ta je přece tragickým vyústěním Majdanu,“ dodává.

„Pokud máte v hlavě mozek, můžete také popřemýšlet, proč onen ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vznikl. Zdali proto, že Vladimir Vladimirovič 24. února 2022 ráno vykoukl z okna a řekl si, dneska by to šlo, nebo zdali celá ta šílená válka, jež hrozí přerůst v mnohem širší válečné běsnění, není důsledkem všech těch předchozích dějů, na jejichž začátku byl právě Majdan, státní převrat uskutečněný v režii Spojených států amerických a za podpory Evropské unie,“ zdůrazňuje.

„O svrženém a uprchlém ukrajinském prezidentovi Viktoru Janukovyčovi si každý můžeme myslet, co chceme, a já si o něm nikdy nic moc dobrého nemyslel, ale byl to poslední ukrajinský prezident, který chápal realitu, že Ukrajina je geograficky, kulturně, společensky i politicky odsouzena usilovat o dobré vztahy na obě strany, na východ i na západ. V opačném případě to nemůže dopadnout dobře. Nyní to sledujeme v přímém televizním přenosu,“ uzavírá Petr Štěpánek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…