Romové jsou předurčeni ke zločinu! Na Válkovou vyplaval další text z minulosti

17.01.2020 20:56

Poslankyně ANO Helena Válková, jež zůstává ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva i po napsání článku, který v minulém režimu vytvořila s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, má další problém. Server Seznam Zprávy dnes publikoval text o tom, jak se ve sborníku, na němž Válková pracovala, píše o tom, že Romové jsou předurčeni ke zločinu.

Romové jsou předurčeni ke zločinu! Na Válkovou vyplaval další text z minulosti
Foto: Vít Hassan
Popisek: Helena Válková na kampani ANO
reklama

Válková se podle zjištění serveru podílela v rámci svého působení ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR na výzkumu zaměřujícím se na delikventní populaci mladých cikánů. V ústavu byla v osmdesátých letech. 

V té době mimo jiné vznikl sborník Aktuální otázky boje s kriminalitou mládeže a související negativní jevy. Autoři, mimo jiné i Válková, popisují, proč právě cikáni mají sklon ke kriminalitě. Současná poslankyně a členka rady vlády se ve své kapitole domnívá, že mladé delikventy ovlivňuje rodina či kulturně sociální zázemí. 

Za problém vidí působení Válkové například nezisková organizace Romea. Podle ní je činnost Válkové problematická. „Nemůžeme na základě této publikace dovozovat rasistické motivy paní Válkové, ale poplatnost tehdejšímu režimu a nekritičnost vůči jeho odpovědnosti za systémovou diskriminaci a snahu o asimilaci Romů ano,“ uvedla pro Seznam Zprávy Romea.

Válková již svou práci komentovat nechce. 

Válková, která jako poslankyně ANO stojí v čele sněmovního petičního výboru, v 70. letech napsala spolu s Urválkem článek o takzvaném ochranném dohledu. Tento nástroj režim používal u propuštěných z vězení. Zákon tehdy opakovaně kritizovala Charta 77 kvůli porušování práv, zneužíval se i k šikaně disidentů. Válková dohled hájila, podle ní se měl uplatňovat u recidivistů. Zmiňovala ho v souvislosti s dnešní probační službou. Toto srovnání experti důrazně odmítli.

Válková pak minulý týden vzdala svou kandidaturu na funkci veřejného ochránce práv. Za překážku označila své někdejší členství v komunistické straně. Na ombudsmanku Válkovou navrhl původně prezident Miloš Zeman. Nominaci pak vzal zpět. Urválka, který jako prokurátor figuroval v komunistických procesech 50. let a poslal na smrt Miladu Horákovou, prezident označil za „nejodpornější zjev československé justice“. Válková po setkání s hlavou státu řekla, že ji Zeman ve funkci vládní zmocněnkyně ale podpořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…