Romové musejí být bráni jako samostatný národ, tvrdí aktivista

09.10.2011 19:39

Podle romského aktivisty Karla Holomka za problémy na Šluknovsku může politika zacházení s Romy, která se v Česku dlouhodobě praktikuje. Nerespektuje totiž prý Romy jako samostatný národ.

Romové musejí být bráni jako samostatný národ, tvrdí aktivista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rom v Poschlé

"Zásadní zanedbání vlády, které přináší negativa nejen Romů, ale celé společnosti a specifické problémy, mající základ v nerespektování Romů jako národa," píší podle agentury Mediafax bývalí poslanci Romské občanské iniciativy ve svém prohlášení.

S Romy se podle nich jedná jako se sociální skupinou, což je špatný přístup. "Nutné je, aby vláda skoncovala se sociálním inženýrstvím, pomocí kterého je dosud takzvaný "romský problém" uchopován, a které nedokázalo zabránit zásadnímu sociálnímu propadu Romů," podotýkají bývalí poslanci s Holomkem v čele.

SLEDUJEME témata: Šluknovsko a Romové

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách by se podle nich měla změnit na orgán romské reprezentace. Romština by se měla zavést pro romské děti jako druhý vyučovací jazyk. "Tento iniciační krok by mohl vést ke snížení bariér mezi romskými dětmi a dětmi jiné národnosti," doplnil Holomek.

Zlepšit situaci Romů by mohlo také opětovné zařazení pořadu magazínu Romale do programové skladby České televize nebo předání Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu do správy Romů.

Psali jsme:
Romové to mají prý snadné. Média jim poradí, jak páchat zlo 
Kocáb: Stát pracuje pro bílé. Romové mají strach chodit do škol
Kocáb: Ne každý mačetář je Rom. Zveřejňujme etnikum zločinců a uvidíte

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

17:20 Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří …