Romské stipendium Romea. Dostane ho více než osmdesát školáků

3. 11. 2017 16:01

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol (SŠ a VOŠ) si dnes v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace Romea. Tento stipendijní program funguje druhým rokem a pomáhá těm, jejichž studium ohrožuje špatná finanční situace jejich rodiny.

Romské stipendium Romea. Dostane ho více než osmdesát školáků
Foto: Vít Hassan
Popisek: Romové sledují skandující neonacisty.
reklama

Romea ho zavedla v reakci na dlouholetou poptávku od romských rodičů a dětí. Už dříve nabízela organizace stipendia pro romské vysokoškoláky.

Mezi podpořenými stipendisty tvoří velkou část studenti gymnázií, zdravotnických či počítačově a pedagogicky zaměřených oborů z celé ČR.

Do programu pro žáky SŠ a VOŠ se mohli přihlásit i dospělí, kteří si chtěli dodělat maturitu. Vedle školních výsledků a ekonomické situace žadatelů komise při výběru zohledňovala také motivaci nebo mimoškolní činnost. Vybraní středoškoláci dostali 14 000 korun na školní rok, stipendisté z VOŠ pak 21 000 korun.

„V loňském roce, kdy jsme stipendijní program zahájili, jsme mohli díky němu podpořit na šedesát romských studentů. Letos jich máme o pětadvacet víc a zájem o stipendium je stále větší,“ řekla manažerka stipendijního projektu Jitka Votavová z organizace Romea.

Díky stipendijnímu programu mohou romští studenti získat také například vzdělávací kurzy a v případě potřeby i doučování. Podle Votavové se účastní i pravidelných vícedenních setkání, kde kromě dalšího vzdělávání posilují vlastní identitu a navazují přátelské vztahy s dalšími studenty. Absolvují také dobrovolnickou službu v rozličných organizacích, například v nízkoprahových pro děti a mládež.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…