Romský aktivista Vishwanathan: V Česku klíčí nacismus. Je to jako ve 30. letech v Německu

10. 9. 2013 8:51

Ostravský aktivista Sri Kumar Vishwanathan varuje před sílícím konfliktem mezi romskou menšinou a majoritní společností. Považuje jej za známku klíčícího nacismu v Česku. Server Aktuálně.cz s ním přinesl rozhovor, ve kterém říká, že strach nemá o Romy, ale o většinovou společnost.

Romský aktivista Vishwanathan: V Česku klíčí nacismus. Je to jako ve 30. letech v Německu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

"Děje se tu něco podobného jako ve 30. letech v Německu. Extremisté se snaží k tažení proti Romům získat majoritu. Ve skutečnosti se tu ale vůbec nejedná o Romy, ti slouží jen jako záminka. Určité politické síly tuší, že právě tudy vede cesta k moci," tvrdí Vishwanathan.

Za to, že v některých městech problémů v soužití Romů a majoritou přibývá, viní Vishwanathan především stát a obce. Řešení je podle něj v rukou samotných Romů, kteří musí získat sebevědomí, důvěru ve vlastní schopnosti a vůli vybřednout ze dna společnosti. "Musí projít něčím podobným, jako bylo české národní obrození," soudí zakladatel občanského sdružení Vzájemné soužití.

Vyhrocení konfliktů mezi Romy a majoritní společnostní podle znalce romské otázky prý rozhodně souvisí s ekonomickou krizí, tak o tom mluvil pro server Aktuálně.cz.  

Za protiromskými náladami stojí touha po moci a developerské firmy

„Protiromské nálady byly i dřív, ale nikdy tu nedocházelo k ostrým konfliktům. Teď je tu ale jednak vítr zvenčí - extremisté se snaží proti Romům získat majoritu, určité síly tuší, že tudy vede cesta k moci,“ upozorňuje aktivista na skryté motivy. 

Jako důležitý faktor zmiňuje také developerské zájmy, které vedou k zabírání různých lokalit, kde Romové tradičně žijí. „A pak - hlavně kvůli developerským zájmům - vidíme snahu čistit některé lokality od Romů. Z Vítkovic už je prakticky vystěhovali, z centra města, z Mariánských Hor. Teď je na řadě Přívoz, poslední část Ostravy, kde je v posledních padesáti letech kontinuální převážně romské osídlení,“ vysvětluje situaci na severu Moravy Vishwanathan.

Jde o to nepodléhat jednoduchým zobecněním

Problém Vishwanathan vidí v tom, že lidé věří různým klišé, která historicky vznikají, ale neplatí stoprocentně. „Největší nebezpečí je v nekritickém přejímání klišé. Přesně to se stalo ve 30. letech německému národu, a ten nakonec celý podlehl barbarskému myšlení. Je důležité nepodléhat snadným jednoduchým zobecněním, hysterii nebo slepé víře,“ varuje Vishwanathan v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

„Typickou představu, že problém s Romy lze vyřešit tím, že odejdou - kamkoliv. Ale to není řešení. Dějiny ukázaly, že takto to nefunguje, že když vyčistíte společnost od Židů, neodstraníte frustrace a pnutí. Ten ďábel je v nás. Najdou se jiné symboly, jiné záminky frustrace. Třeba důchodci nebo tělesně postižení,“ hledá analogie Vishwanathan.

V závěru rozhovoru pro Aktuálně.cz Vishwanathan říká, že o romskou menšinu strach nemá. „U majority bych ocenil, kdyby pochopila, že to, co se teď ve společnosti děje, ohrožuje hlavně ji samou. Romové se stmelí, tuto krizi přežijí, přežili už jiná těžká období. Já nemám strach o Romy, ale o bílé Čechy.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…