Romský aktivista četl PL.cz. Pak to sdělil politikům na rovinu

9. 2. 2012 18:00

Protiromská rétorika je populární. Kdo se vůči Romům co nejtvrději ohradí, ten uspěje a vyšvihne se o patro výše. To píše romský aktivista Cyril Koky na zpravodajském serveru Romea.cz o politicích jako Ivana Řápková nebo Jiří Čunek. Chyba je ovšem podle serveru i na straně některých Romů samotných - chovají se totiž tak, že si podobné výroky zasluhují.

Romský aktivista četl PL.cz. Pak to sdělil politikům na rovinu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Romové ve Varnsdorfu

"Nemálo politiků se dnes v silně protiromských výrocích na všech úrovních doslova vyžívá a předhání. Ve vztahu k Romům hovoří často o politické korektnosti v negativním významu, o alibismu a pseudohumanistech, kteří prý brání úspěšnému řešení problémů," píše Cyril Koky na serveru Romea.cz a zmiňuje kromě Řápkové či Čunka také Lianu Janáčkovou nebo výroky Jiřího Šulce a senátora Jaroslava Doubravy, kteří svůj názor svěřili ParlamentnímListům.cz.

"Otázkou je, co by politik v demokratické zemi říkat měl, a co by říkat neměl. Co je slušné, co neslušné? Nebo je pouze záměr (mnoha komunálních politiků) hrát tzv. romskou kartu, protože je to udrží na výsluní politického nebe? Pokud tomu tak doopravdy je, je to potměšilé a hloupé," podotýká Koky. "Nicméně musíme si zcela otevřeně přiznat, že patřičnou ,,munici“ k nelichotivým výrokům na adresu Romů jako celku mnohdy dodávají i někteří Romové sami. Ať už svým chováním nebo ostrými mediálními prohlášeními, kterých se dopouštějí především někteří romští předáci v regionech."

Řešení tohoto problému je podle něj důležité z celospolečenského hlediska, protože ohrožuje sociální soudržnost a vyhrocuje vztahy mezi majoritou a romskou minoritou. "Stát - vrcholní, regionální ani místní politici, tuto oblast dostatečně neřeší. Bohužel tato problematika je mnohými, zejména komunálními politiky, často zneužívána k vlastní politické kariéře. Mnozí z těchto politiků, především starostů, situaci dlouhodobě podceňují a vzápětí volají po radikálním řešení situace," varuje Koky před radikalizací, která by mohla být vyústěním celé věci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…