Rovnice ekonoma Kovandy: Čím víc Stanjura ořeže v rozpočtu, tím víc hlasů Babiš za rok získá

09.02.2022 17:40

Vláda Petra Fialy schválila rozpočet pro letošní rok se schodkem 280 miliard korun. Rozpočet navrhl ministr financí Zbyněk Stanjura, který se pochlubil, že snížil schodek oproti návrhu své předchůdkyně Aleny Schillerové o 100 miliard korun. Přijetí vyváženějšího rozpočtu potěšilo ekonoma Lukáše Kovandu, který ale upozornil, že paradoxně tento nový rozpočet může pomoci Andreji Babišovi v prezidentských volbách příští rok.

Rovnice ekonoma Kovandy: Čím víc Stanjura ořeže v rozpočtu, tím víc hlasů Babiš za rok získá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

„Vláda jednomyslně schválila návrh rozpočtu na rok 2022. Schodek 280 mld, o 100 mld méně proti návrhu Aleny Schillerové a Andreje Babiše, o 140 mld méně proti výsledku roku 2021. Jde to i bez zvýšení daní,“ uvedl vítězoslavně na Twitteru Stanjura.

 

 

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se tak ukázalo, že pětikoalice myslela své předvolební sliby vážně, když se již před volbami zavázala, že schodek rozpočtu budou snižovat. „Zároveň se zatím zdá, že berou vážně i svůj slib docílit ozdravení veřejných financí bez zvyšování daní. Ještě lepší,“ komentoval Kovanda pro CNN Prima News.

Paradoxně ale škrty nové vlády podle Kovandy mohou pomoci expremiérovi Andreji Babišovi v boji o Hrad. „Razantní osekávání výdajů letošního rozpočtu je Babišovi municí pro boj o Hrad. Čím razantnější bude, tím více munice Babiš získá, jelikož tím více skupin obyvatelstva si vláda znepřátelí – a budou jí to chtít vrátit volbou politického arcirivala,“ je přesvědčený Kovanda.

Snížení výdajů státu se dotkne například Ministerstva obrany, které by mělo hospodařit s rozpočtem o 5,4 miliardy korun nižším zejména kvůli neuskutečněné zakázce na bojová vozidla pěchoty. Dále například Ministerstvo dopravy musí počítat s rozpočtem nižším o 9,1 miliardy korun zejména kvůli snížení slev na jízdném nebo čerpání nespotřebovaných výdajů z loňského roku. Škrty se dotýkají i Ministerstva školství (5,1 miliardy) nebo Ministerstva zdravotnictví (5,8 miliardy) a mnoha dalších. 

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

17:41 Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

POHLED IVANA HOFFMANA V týdnu se sešla skupina V4 a podle mnohých to bylo nejbouřlivější jednání za …