Na konci loňského roku se dva italští členové Evropského parlamentu z frakce Evropa národů a svobody, kterou vede Marine Le Penová, v dopise obrátili na vedení Evropské centrální banky (ECB) s žádostí o objasnění „narůstající nerovnováhy mezi dlužníky a věřiteli v rámci eurozóny od krize v roce 2008“. Dále je zajímalo, „jak by byla otázka dluhu vyřešena, zejména na straně dlužníka, kdyby se země rozhodla opustit systém jednotné evropské měny“.
Podle rumunské akademičky Antonie Colibasanuové, která o narůstajících problémech v eurozóně napsala v článku pro server Geopolitical Futures, se tak jednalo o první případ, kdy se členové Evropského parlamentu oficiálně otázali na možné implikace opuštění eurozóny.
Celý článek ZDE
Prezident ECB Mario Draghi odpověděl v dopise, který dva italští politici obdrželi 19. ledna. Draghi nejprve vysvětlil příčinu nerovnováhy mezi jednotlivými členskými státy a dopis zakončil konstatováním, že „pokud země opustí eurozónu, její národní centrální banka bude plně zodpovědná za splacení dluhu ECB“.
„V případě Itálie se jedná spíše o otázku vnitřní politiky než té evropské,“ míní rumunská profesorka. Itálii v budoucím roce čekají volby a otázka členství v EU v nich „bude naprosto klíčová“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib