Rozlučka Babišových novin s šéfovým náměstkem Wagenknechtem: Úplně se prý utrhl ze řetězu

26.06.2015 7:14

Pomyslnou poslední kapkou, kterou ministr financí Andrej Babiš (ANO) definitivně ztratil důvěru ve svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta, jenž dnes končí na rezortu financí, byla dle Lidových novin zřejmě náměstkova cesta do Bruselu, která se odehrála před dvěma týdny. Wagenknecht se na ní prý choval značně nestandardně.

Rozlučka Babišových novin s šéfovým náměstkem Wagenknechtem: Úplně se prý utrhl ze řetězu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a jeho náměstek Lukáš Wagenknecht představili dosavadní výsledky prověrky hospodaření resortů hnutí ANO

Dlouhodobé spory mezi ministrem financí a jeho prvním náměstkem pro oblast finančního řízení a auditu vyústily předminulý týden k jejich definitivní rozlučce poté, co Wagenknecht odmítl Babišovu nabídku na post politického náměstka.

O přesných příčinách toho, proč chtěl Babiš přesunout svého náměstka na jiný post, se pouze spekuluje, neboť je ministr financí neupřesnil. Lidové noviny s odkazem na dva nejmenované zdroje tvrdí, že Wagenknecht ztratil Babišovu důvěru. Pomyslnou poslední kapkou přitom prý mohla být cesta náměstka do Bruselu, která se odehrála před dvěma týdny.

Wagenknecht jel do unijní metropole jednat se zástupci Evropské komise o auditech. Na tom by dle Lidových novin nebylo nic podivného, kdyby z jednání s euroúředníky nevyloučil zaměstnance Stálého zastoupení ČR při EU, kteří běžně pořizují z takových schůzí zápisy.

„Nepřímo jsme se dozvěděli, že pan náměstek jede do Bruselu. Usilovali jsme o to, aby tam byl i někdo ze zastoupení, jak velí profesionální imperativ. Ale on na to nepřistoupil. To se, co si pamatuji, v minulosti nikdy nestalo,“ řekl Lidovým novinám vysoce postavený státní úředník, který si nepřál být jmenován. Upozornil ještě, že podobný konflikt s Wagenknechtem se už jednou odehrál.

Nestandardní náměstkův postup se donesl i k Andreji Babišovi, u kterého si na Wagenknechta stěžoval velvyslanec Martin Povejšil. Že by právě tato skutečnost vedla ke konci Wagenknechta na Ministerstvu financí ale Andrej Babiš odmítá. A za nesmysl to považuje i Wagenknecht, který navíc ve svém počínání v Bruselu nevidí žádný problém. „Audity jsou podle zákona v nějakém režimu a tam se nemůžete bavit před kýmkoliv. To nejde,“ uvedl Wagenknecht.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…