Rozmístí NATO v Evropě nové jaderné rakety? Šéf Aliance odpověděl

02.02.2019 15:27

Spojené státy oznámily pozastavení platnosti smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu, která byla uzavřena ještě se Sovětským svazem, předchůdcem Ruské federace, v roce 1987. Ačkoli partneři v rámci NATO krok Spojených států plně chápou, podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga se NATO nechystá umístit v Evropě nové pozemní rakety s jaderným hlavicemi.

Rozmístí NATO v Evropě nové jaderné rakety? Šéf Aliance odpověděl
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil světu, že Spojené státy 2. února pozastavují dohodu o likvidaci raket krátkého a středního doletu, která byla uzavřena v roce 1987. Washington chce tímto svým krokem přimět Moskvu, aby znovu začala plnit závazky z dohody plynoucí. Ruský prezident Vladimir Putin oponuje, že Rusko své závazky plní, ale na krok Spojených států reaguje adekvátně a taktéž pozastavuje platnost dohody. Teď mají obě mocnosti prostor k půlročním vyjednáváním o dalším osudu smlouvy.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Oslu oznámil, že Aliance nebude na evropské půdě rozmisťovat nové pozemní rakety s jadernými hlavicemi. „NATO nemá v úmyslu nasadit nové pozemní jaderné zbraně do Evropy,“ řekl Stoltenberg doslova. Jeho slova přinesla agentura Reuters.

„Nemusíme napodobovat každý ruský krok, musíme se jen ujistit, že budeme disponovat dost velkými prostředky s odstrašujícím účinkem,“ dodal ještě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…