Rozpočet školství zohledňuje v návrhu hlavně růst platů učitelů

02.06.2018 7:08

Rozpočet ministerstva školství na příští rok zohledňuje v návrhu, který dnes zveřejnilo ministerstvo financí, především slibovaný růst platů učitelů i nepedagogických pracovníků. Mělo by na ně jít o 16,4 miliardy korun víc než letos. Návrh naopak nenaplňuje například požadavky vysokých škol, které usilují o tři miliardy korun navíc oproti letošku. Ministerstvo financí pro ně počítá s navýšením o 1,8 miliardy korun. Celkově by se rozpočet školství v příštím roce mohl zvýšit o 25,6 miliardy korun.

Rozpočet školství zohledňuje v návrhu hlavně růst platů učitelů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) už dříve slíbil růst rozpočtu školství v příštím roce o 30 miliard korun, tedy o 4,4 miliardy víc než je v aktuálním návrhu. V příštím roce by se rozpočet školství mohl zvýšit na 194,7 miliardy korun. I s evropskými dotacemi by pak mohl činit 204,7 miliardy korun.

Navrhované posílení platů učitelů a nepedagogických pracovníků o 16,4 miliardy korun se blíží 17 miliardám, které avizoval ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). Částka by podle ministerstva financí měla stačit na růst platů pedagogů o 15 procent a nepedagogických zaměstnanců ve školství o šest procent. Ve svém programu se kabinet zavázal zvednout průměrný plat kantorů do roku 2021 na 46.000 korun. Loni dostávali v průměru 31.632 korun.

Vysoké školy (VŠ) by podle návrhu měly dostat o 1,2 miliardy korun méně, než jim dříve přislíbilo ministerstvo školství. Podle akademiků je pro udržení jejich konkurenceschopnosti nutný každoroční růst rozpočtu VŠ o tři miliardy korun v následujících třech letech. Chtějí, aby vláda zajistila zvýšení tarifní části platů akademických pracovníků o deset procent. Na to by podle nich bylo potřeba asi kolem 1,7 miliardy korun. Další peníze by chtěli získat na investice a údržbu.

Plaga ČTK sdělil, že navrhovaných 1,8 miliardy stačí na zabezpečení růstu platů akademiků i větší podporu společensky žádaných oborů. V sumě je zahrnuto 700 milionů korun navíc pro lékařské fakulty, které by tuto částku měly dostávat v příštích šesti letech každoročně. Vláda tak chce naplnit svůj slib o zajištění podmínky pro navýšení mediků o deset až 15 procent. Obdobným způsobem by podle ministerstva financí měly být podporovány zejména pedagogické fakulty.

Z návrhu rozpočtu není jasné, kolik peněz má celkem jít na reformu financování školství, která by měla začít fungovat od ledna 2019 a zajistit spravedlivější rozdělování peněz mezi školami. Podle dřívějších vyjádření Plagy bude na změnu v příštím roce potřeba asi 11 miliard korun navíc. Návrh uvádí, že v souvislosti s reformou půjde půl miliardy korun na růst počtu učitelů v důsledku dělení tříd na menší kolektivy od 1. září 2019. Dalších 1,3 miliardy korun má být vyčleněno na překrývání směn učitelek ve školkách a rozšíření provozu těchto zařízení. Součástí změny financování má být také účelová podpora na vyrovnání rozdílů v odměňování učitelů v třech až pěti krajích. Výši této podpory materiál neupřesňuje.

„Pokud bude reforma financování regionálního školství rozložena do dvou let, výdaje na regionální školství jsou dostatečné,“ ujistil dnes Plaga. Ministr ve středu představil návrh poslance Iva Vondráka (ANO), podle kterého by reforma financování regionálních škol mohla mít postupný náběh. Od počátku roku 2019 by se podle ní měly vyrovnat regionální rozdíly v platech, od září 2019 by potom začala výuka fungovat podle nového způsobu financování. Plně by reforma fungovala od ledna 2020.

Rozpočet sportu by mohl meziročně vzrůst o 2,1 miliardy na 8,4 miliardy korun. Ještě coby ministr financí Babiš loni zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží okolo 12 miliard, což jim s Plagou opakoval i jako premiér také letos v březnu. Aktuální návrh na posílení sportu ale ministr rovněž uvítal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

21:16 Prezidentský výzkum: Babiš nevyhrává. Voliči pozvedli Němcovou i podnikatele Březinu

ParlamentníListy.cz mají k dispozici výsledky aktuálního šetření agentury Phoenix research k prezide…