Ručit bytem za hypotéku už nestačí, varují banky

12.12.2011 8:48

Banky varují, že nemusí stačit ručit bytem za hypotéku. Deník Právo zjistil, že se realitní trh propadl takovým způsobem, že ceny bytů nemusí pokrýt všechny dluhy z hypotéky. Přestalo tedy platit, že je nemovitost zaručená investice a její cena se ročně zhodnocuje o 5 až 10 procent.

Ručit bytem za hypotéku už nestačí, varují banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí
reklama

Úroky z nemovitostí tedy nejsou větší než ty, které člověk platí bance při splácení hypotéky. Podle Práva se ukazuje, že hodnotu domu nebo bytu snižuje zejména jeho opotřebení.

Nemovitosti mají menší cenu, než se odhadovalo před třemi lety

„Cena bytu v čase spíše klesá. Je třeba přihlédnout i k jeho aktuálnímu technickému stavu,“ řekla deníku Rita Gabrielová z Hypoteční banky.

Při prodeji bytu nebo domu neplatiče hypotéky se musí stanovit nová odhadní cena. „Ta logicky bývá velmi často nižší než původní odhad. Výše dluhu při nesplácení hypotéky narůstá v čase o úroky z prodlení. Nůžky mezi cenou bytu a výší dlužné částky se roto rozevírají,“ vysvětluje Gabrielová.

Stavební spoření znovu zpřísní. Podpora bude jen pro bydlení
Stavební spoření bude okrouhané, odhlasovali vládní politici
Na hypotéky nesahej, vzkázala Véčka Kalouskovi

Ceny nemovitostí klesají od roku 2008, zejména u bytů na okraji menších měst. „Prodejem se pak nepokryje celá pohledávky a přestože lidé již zaplatili v hypotéce mnoho peněz, které ale pokrývaly převážně úroky,“ řekl Právu Vladimír Vachel z inkasní společnosti EOS KSI.

Banky u nás před několika lety mnohdy špatně vyhodnotily finanční situaci žadatelů. Dávaly pak hypotéky i těm, jejichž příjmy jim po splátce umožňovaly dosáhnout jen na základní životní potřeby.

Spořitelna nejdřív nabízí konsolidaci dluhů neplatícího klienta

Česká spořitelna (ČS) pečlivě sleduje, zda klient splácí. Pokud ne, tak po 90 dnech je hypotéka zesplatněna (splátky padají a je vymáhána celá částka na jednou) a celá záležitost se směřuje k exekuci tedy prodeji zástavy.

Banka (ČS) nabízí svým klientům konsolidaci dluhů. To znamená, že vyplatí případné ostatní věřitele, dlužník jí pak splácí jeden úvěr za nižší úrok po delší dobu. Sníží si tím měsíční splátky. Pokud člověk stejně neplatí, zabaví se nemovitost, vydraží se, ale výnos se pak nemusí rozdělovat mezi více věřitelů a zůstane jen bance.

 „Klientům nabízíme konsolidaci. Vyplatíme za ně ostatní menší dluhy. Poté následuje zrušení zesplatnění hypotéky, respektive suma není splatná okamžitě. Pokud se nepodaří restrukturalizace dluhů u klienta, jde nemovitost do nedobrovolné dražby. Do dražeb dáváme 15 hypoték měsíčně, což je relativně hodně. Pět procent z toho se nedaří vydražit,“ vysvětlila Právu šéfka vymáhání České spořitelny Marie Švagrová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…