Disident a politik Jan Ruml, který byl v roce 1992 náměstkem federálního ministra vnitra, rádiu u příležitosti rozpadu federace Čechů a Slováků řekl, že rozpad se dal tušit dopředu, neboť federální ozbrojené složky na Slovensku nás přestaly poslouchat. V té době se stávalo třeba to, že vojáci sundávali označení Česká s Slovenská federativní republika na hranicích. "Federace byla odsouzená k zániku možná právě už Sametovou revolucí," naznačil pak kromě jiného Ruml rozhlasu.
"Slováci k tomu, aby mohli dosáhnout samostatnosti, potřebovali mít ideu slovenské státnosti a já myslím, že v rámci federace by ji nebyli dostatečně dosáhli. Federace byla odsouzená k zániku možná právě revolucí v roce 1989. Já jsem v té době v květnu před dvaceti lety byl federálním náměstkem ministra vnitra a mě to bylo zřejmé možná dříve, než komukoliv jinému právě proto, že my jsme měli své federální oddíly i na území Slovenska. Já jsem zjistil, že federální ozbrojené složky na Slovensku nás přestaly poslouchat. Sundávaly označení Česká s Slovenská federativní republika na hranicích a dávaly tam Slovenská republika,“ zavzpomínal v pořadu rozhlasu pro magazín Z republiky do republiky Ruml.
Ten byl v roce 1992 náměstkem federálního ministra vnitra. V červnových volbách kandidoval za ODS do Federálního shromáždění, od července 1992 až do roku 1996 byl ministrem vnitra České republiky.
A jak vlastně vypadalo 30. dubna 1992 to poslední zasedání Federálního shromáždění před volbami? Na jeho začátku totiž vystoupil tehdejší prezident Václav Havel s projevem. V něm například pojmenoval to, co naznačoval krach politických vyjednávání o novém státoprávním uspořádání.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb