Ruská elita prý utíká do ciziny, vedení státu to netrápí

30.07.2014 9:06

Část ruské elity odchází ze země kvůli tomu, že ztratila naději ruskou společnost změnit. Zatímco v roce 2011 se z Ruska odstěhovalo 36 774 lidí, loni jich bylo podle ruského statistického úřadu už 186 382. Informoval o tom server iDnes.cz. Poněkud paradoxní přitom je, že podle nejnovějšího průzkumu stále roste popularita ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská elita prý utíká do ciziny, vedení státu to netrápí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Nyní má podporu 83 % Rusů, oproti minulému roku Putinova obliba podle společnosti Gallup stoupla o 29 procent a je nejvyšší od roku 2008.

I když se k emigraci odhodlá jen zhruba procento ze 143 milionů obyvatel Ruska, přesto každý druhý příslušník střední třídy v Moskvě a Petrohradu zná někoho, kdo se odstěhoval do zahraničí.

Navíc o odchodu do ciziny přemýšlí čtvrtina vysokoškolsky vzdělaných lidí. Mezi těmi, kdo se považují za bohaté, je to dokonce třetina.

Poslanec: Odchodem tvůrčí třídy Rusko nic neztratí

Vedení země ale odchod ruské elity do zahraničí zřejmě příliš netrápí. „Rusko nic neztratí, když takzvaná tvůrčí třída odejde,“ řekl například poslanec Vitalij Milonov, autor kontroverzního zákona proti propagaci homosexuality.

„Co to vůbec je, tvůrčí třída? Pro mě je tvůrčí žena, která vstane v pět hodin ráno, aby podojila krávu, protože něco tvoří. Ne nějaký chlápek s hloupým účesem, který celý den vysedává v kavárně a píše si blog,“ uvedl Milonov pro server Vocativ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez roušek nic! Sněmovna odmítla hospodské z Otevřeme Česko – Chcípl PES

13:40 Bez roušek nic! Sněmovna odmítla hospodské z Otevřeme Česko – Chcípl PES

Jakub Olbert a Jiří Janeček z iniciativy Otevřeme Česko nepředstoupí před petiční výbor Parlamentu n…