Ruské kamiony s humanitární pomocí prý pojedou rovnou do Luhansku

13.08.2014 20:32

Kolona ruských nákladních aut s humanitární pomocí pro Ukrajinu dorazila dnes podle ruských médií do pohraniční Belgorodské oblasti, ale její další osud je nejistý. Původně plánovaná trasa přes Charkovskou oblast údajně padla, ve hře je varianta přímé dodávky humanitárního nákladu do obleženého Luhansku. Na hranice by kolona měla dorazit nejspíš ve čtvrtek, podle některých ruských médií ale už dnes.

Ruské kamiony s humanitární pomocí prý pojedou rovnou do Luhansku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!
reklama

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace, které kolonu na východ Ukrajiny v noci na úterý vypravilo, odmítá její cestu komentovat. Žádné informace novinářům nepodává ani Kreml.

Přes Charkovskou oblast kolona nepojede. Ukrajinci se báli provokací

Původně se předpokládalo, že ukrajinská Charkovská oblast, která s ruskou Belgorodskou oblastí sousedí, ruskou kolonu na ukrajinské území propustí. Vyčleněn k tomu byl údajně pohraniční přechod Ščebekino - Pletenivka, který leží asi 50 kilometrů severovýchodně od Charkova.

Ukrajinský prezidentský mluvčí Svjatoslav Ceholko dnes agentuře AFP potvrdil, že kolona měla původně skutečně překročit hranice v Charkovské oblasti. Ukrajinská strana ale požadovala, aby byl náklad přeložen do vozidel Červeného kříže, protože se obávala pohraničních provokací v dosud klidném regionu. Moskva ale prý s takovým scénářem nesouhlasila. Kyjev pak navrhl trasu přímo do Luhansku, s čímž Rusko vyslovilo souhlas.

Pomoc mají v Luhansku rozdělovat pracovníci Červeného kříže

Konvoj tak podle Ceholka překročí hranice v Luhanské oblasti. „Na hraničním přechodu blízko Luhansku ho zkontrolují ukrajinští celníci, pohraničníci a zástupci Červeného kříže. Pak projede kolona územím kontrolovaným separatisty. Po příjezdu do Luhansku budou pomoc rozdělovat pracovníci Červeného kříže," řekl Ceholko.

Podle moskevského rozhlasu se uvažuje o využití pohraničního přechodu Izvaryne, který kontrolují proruští vzbouřenci. Přechod leží na hlavní silnici vedoucí od ruských hranic do Luhansku.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko agentuře Unian řekl, že Kyjev z principu ruskou humanitární pomoc neodmítá. Nepřipustí jen, aby ji na ukrajinském území rozdělovali Rusové. „Náklad můžeme přijmout, ale rozdělovat potřebným ho budou ukrajinské úřady," řekl Heraščenko.

Obsah humanitární pomoci dnes Rusové upřesnili

Ruské úřady dnes upřesnily složení nákladu, který na východ Ukrajiny míří. Kromě 69 elektrických generátorů vezou ruské kamazy 400 tun těstovin, 340 tun masových konzerv, 30 tun soli, 100 tun cukru, 60 tun kondenzovaného mléka, téměř tunu čaje, 680 tun balené vody a 62 tun dětské výživy. Naloženo je i 54 tun léků a zdravotnického materiálu a 12.300 spacích pytlů.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v Ženevě oznámil, že Moskva předala jeho zástupcům i ukrajinské straně „všeobecný seznam" zboží, které humanitární náklad obsahuje. Kyjev zatím existenci takového seznamu nepotvrdil. Podle ruských médií MVČK trvá na jeho zpřesnění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…