Ruské koncentrační tábory, únosy dětí, znásilněné ženy, hořící města... Zelenskyj vypustil hrůzu

09.04.2023 8:47 | Ze sítí

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, popřál všem požehnané Velikonoce. A popsal, co i během největšího křesťanského svátku Ukrajinci zažívají kvůli ruské agresi. „Žádný národ by neakceptoval to, co přinesla ruská okupace Ukrajincům. Ruské koncentrační tábory, únosy ukrajinských dětí, znásilněné ukrajinské ženy, hořící ukrajinská města,“ řekl Zelenskyj.

Ruské koncentrační tábory, únosy dětí, znásilněné ženy, hořící města... Zelenskyj vypustil hrůzu
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve vlaku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům. Především jim a všem spojencům Ukrajiny popřál požehnané Velikonoce.

„Ahoj bratři Poláci, Litevci, Lotyši, Estonci. Naši skuteční přátelé a spojenci v USA, Velké Británii, Německu, Itálii, Francii, Kanadě. V Praze a Bratislavě, Lublani a Záhřebu, Vídni a Bukurešti, Madridu a Lisabonu, Amsterdamu, Kodani, miliony lidí ve Švédsku, Finsku, Norsku. Vy všichni, kteří dnes slavíte Velikonoce v Evropě, Latinské Americe, Africe, Asii a Austrálii. Tohle je moderní svět. Svět, který touží žít svobodně. Svět, který si cení života, úcty a rovnosti každého člověka. Ukrajina dnes stojí na stráži tohoto světa. Bojuje za svou zemi a bojuje za své hodnoty,“ začal.

Polákům speciálně poděkoval, že Ukrajině dodají své obrněné vozy Rosomák. Stovku hned a stovku později. Svým spoluobčanům sdělil, že během své návštěvy Polska dohodl také další spolupráci obou zemí v ekonomické oblasti, např. při obnově Charkovské oblasti. Poděkoval také za to, že Poláci přijali ukrajinské obránce, kteří utrpěli zranění a teď se v Polsku léčí. „Děkuji našim polským bratrům a sestrám za tak rozsáhlou pomoc,“ zaznělo z úst ukrajinského prezidenta.

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 48083 lidí
Za novou dodávku zbraní, včetně raket HIMARS poděkoval Američanům. Jedním dechem poděkoval také Němcům za finanční pomoc Ukrajině. Poděkoval také Nizozemcům za oznámený nový balíček pomoci ve výši 270 milionů euro. Tento balíček mimo jiné pomůže vnést více světla do ruských válečných zločinů na Ukrajině a pomůže je v budoucnu soudit. Norům a Dánům poděkoval, že chystají nový balíček, jehož základem je munice pro ukrajinskou armádu. „Děkuji vám za to,“ obracel se k Norům a k Dánům.

Připomínal, že v končícím týdnu promlouval také k chilskému parlamentu. „Hodnoty, za které bojujeme tady na Ukrajině, jsou důležité pro národy celého světa. Každý ocení bezpečí a ochranu proti teroru,“ řekl Zelenskyj.

Připomínal, že Ukrajina je zemí mnoha vyznání, ale všichni Ukrajinci, ať už se obrací ke kterémukoli Bohu, mají jedno společné. Chtějí ochránit svou vlast před ruskými agresory.

„Před dvěma dny jsem sdílel iftar s ukrajinskými muslimy. Brzy budu gratulovat ukrajinským Židům k dokončení Velikonoc. A přesně za týden gratulujeme všem, kteří letos slaví Velikonoce 16.4. Možná máme různá náboženství, ale stejně věříme ve svobodu. Možná máme různé tradice, ale jedna společná je pro všechny – je to ochrana rodné země,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Zdůraznil, že přijde den, ve kterém bude celá Ukrajina opět svobodná. „Vítězství světla, dobra, spravedlnosti, vítězství života. To vše symbolizuje svátek vzkříšení Páně,“ pravil Zelenskyj.

Samotné Ukrajince požádal, aby světu popisovali, co jim přinesli Rusové. Jaký teror rozpoutali. Čím víc bude svobodný svět vědět, čeho všeho se Rusové dopouštějí, tím jasnější bude, že tento ruský teror nemůže zvítězit. Čím dříve to pochopí celý svět, tím dříve válka skončí.

„Žádný národ by neakceptoval to, co přinesla ruská okupace Ukrajincům. Ruské koncentrační tábory, únosy ukrajinských dětí, znásilněné ukrajinské ženy, hořící ukrajinská města. To je nepřijatelné nejen pro Ukrajinu, ale pro celý svět. Chile, děkuji za podporu,“ pravil Zelenskyj.

Připomínal také, že litevský parlament, Seimas, schválil prohlášení, že je třeba Ukrajinu přizvat do NATO. I za to Zelenskyj poděkoval. „Děkuju Litevcům i litevským politikům, že přesně chápou aktuální bezpečnostní situaci v Evropě. Jedině bok po boku s Ukrajinou bude Aliance schopna reálně bránit bezpečnost Evropy,“ zdůraznil s tím, že jen s Ukrajinou po boku bude NATO schopné zachovat dnešní systém mezinárodního práva, který má každému zaručit právo svobodného rozvoje.

Než se rozloučil zvoláním „sláva Ukrajině“, poděkoval ukrajinským vojákům, pohraničníkům, všem, za to, jak statečně brání svou vlast. A ještě jednou poděkoval partnerům svobodného světa, kteří Ukrajině pomáhají.

Volodymyr Zelenskyj promlouvá

Volodymyr Zelenskyj promlouvá

 

 

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zelenina, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŠtětnáč , 09.04.2023 11:01:07
řekl jen to co páchají jednotky jeho armády.

|  7 |  0

Další články z rubriky

FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

21:01 FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

Moderátor České televize Jakub Železný si povšiml „chyby“, které se prezident Petr Pavel dopustil na…