Ruské volby prý může odnést premiér Medveděv. Teď si podřízl větev ještě více

12.09.2016 16:13

Nejen Česko má před sebou volby. Za pár dní půjdou ke sněmovním volbám občané Ruské federace. Očekává se, že volby téměř nic nezmění, protože favoritem voleb je vládní strana Jednotné Rusko, která bezvýhradně podporuje prezidenta Vladimira Putina. Jeden člověk je však přece jen ohrožen – premiér Dmitrij Medveděv. Právě proti němu se obrací hněv Rusů, kteří na vlastní kůži pociťují těžkosti ruské ekonomiky.

Ruské volby prý může odnést premiér Medveděv. Teď si podřízl větev ještě více
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přílet ruského exprezidenta
reklama

Rusové si za pár dní zvolí nové poslance. Vládní strana Jednotné Rusko usiluje o hlasy voličů tím, že na billboardy dává citáty prezidenta Vladimira Putina. A zjevně to stačí. Jednotné Rusko vede v předvolebních průzkumech a o vítězství této strany ve volbách prakticky nikdo nepochybuje. To však neznamená, že stávající premiér Dmitrij Medveděv zůstane na svém místě i v dalších letech.

Podle informací časopisu Týden se totiž nespokojenost lidí, která pramení z ekonomických problémů, obrací právě proti předsedovi vlády. Na internetu koluje petice, kde se požaduje konec premiéra Medveděva, kterou podepsalo už na 150 tisíc lidí. Druhý nejmocnější muž v zemi si začal sám pod sebou podřezávat větev, když odmítl požadavky učitelů na zvýšení platů. Vzkázal kantorům, že mohou jít dělat jinou práci, pokud se jim zdá, že ve školství dostávají málo.

V jeho prospěch příliš nemluví ani skutečnost, že ruský prezident Vladimir Putin provádí personální čistky ve svém nejužším okolí. O místo přišel třeba šéf ruských železnic a přítel českého prezidenta Miloše Zemana Vladimir Jakunin. A nebyl jediný. Nelze proto vyloučit, že Putin potopí i Medveděva. „Putin je jako car, obklopuje se mladšími lidmi, kteří neměli v životě žádnou větší autoritu, než je on sám,“ říká Igor Bunin, šéf moskevského Centra politických technologií.

Medveděv se musí vyrovnávat s nízkými cenami ropy, s dopadem západních sankcí na Rusko či s podporou Krymu, která zatěžuje ruský rozpočet. Pokud Putin usoudí, že to Medvěděv nezvládá, vymění ho. Možným nástupcem by mohl být vicepremiér Dmitrij Rogozin nebo Putinův poradce Sergej Glazjev. Může to však být i někdo doposud neznámý a mladý, jehož hlavní předností bude oddanost Putinovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…