Rusko a Čína: Toto je prý nejzásadnější věc o jejich spojení. A milí čeští novináři...

18.05.2015 11:51

Přestože intenzivní spolupráce mezi Ruskem a Čínou probíhá již delší dobu, dostává se nyní na vyšší úroveň. Podrobněji o tom píše ekonomka, docentka Ilona Švihlíková, na webu Britské listy. Podle jejího názoru je nejzásadnější informací propojení projektu Eurasijské ekonomické unie.

Rusko a Čína: Toto je prý nejzásadnější věc o jejich spojení. A milí čeští novináři...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková
reklama

Švihlíková poukazuje na to, že oba dva projekty se jasně „střetávaly“ v oblasti střední Asie, ale přání některých představitelů Západu, aby si šly „po krku“ se minimálně v tomhle ohledu nenaplnilo.

„Integrace Eurasijské ekonomické unie a projektu Hedvábné stezky znamená dosažení nové úrovně partnerství a vlastně implikuje společný ekonomický prostor kontinentu,“ řekl prý na toto téma ruský prezident Vladimir Putin.

Švihlíková také upozorňuje na to, že celá řada dohod byla podepsána při návštěvě čínského prezidenta v Moskvě při příležitosti oslav konce II. světové války. „Ano, to byla ta akce, kde „nikdo“ důležitý nebyl – tedy alespoň podle většiny českých médií,“ podotýká ekonomka ironicky.

A upozorňuje například na to, že Gazprom a čínská národní ropná firma CNPC podepsali dohodu o podmínkách dodání plynu z Ruska do Číny tzv. západní trasou. Dohoda se bude týkat budování Altajského plynovodu, který povede ze západní Sibiře do západní Číny. Již před Altají byla podepsána dohoda o vybudování plynovodu Síla Sibiře, který se týká východní Sibiře a východní Číny.  „Po uvedení obou plynovodů do provozu se Čína stane hlavním ruským odběratelem plynu,“ podotýká Švihlíková.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…