Rusko hovořilo s Čínou. Pak vydalo prohlášení k Západu

16.06.2022 10:41

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová poznamenala, že se Západ vlastně střílí do hlavy, když se odstřihává od dodávek ruského plynu a ropy. Čína se podle ní chová mnohem rozumněji a její požadavky na dodávky ruského plynu a ropy rostou. Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-Pching si telefonovali a Kreml po jednání hlav států vydal následující prohlášení...

Rusko hovořilo s Čínou. Pak vydalo prohlášení k Západu
Foto: TASS
Popisek: Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí

Poté, co 24. únor 2022 vydal ruský prezident Vladimir Putin rozkaz k rozpoutání války proti Ukrajině, Západ uvalil na Ruskou federaci sankce. Součástí šestého balíku sankcí je také omezení dodávek ruské ropy. EU Rusku pomáhá jeho válku proti Ukrajině financovat, neboť den co den posílá do Moskvy stovky milionů za tekoucí zemní plyn a ropu, ale jak EU, tak USA hledají cesty, jak přítok peněz do ruské státní pokladny v maximální možné míře snížit.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové se tím Západ střílí do vlastní hlavy. Zdůraznila také, že ani tlak Západu nedokázal narušit partnerství Ruské federace a Číny,

„Dodávky energie se neustále zvyšují: Čína ví, co chce, a nestřílí se do nohy. Zatímco na západ od Moskvy se střílejí do hlavy,“ řekla Zacharovová novinářům. „Západ se od nás izoloval," dodala. Evropská unie se podle Zacharovové vydala „sebevražednou cestou“.

Na její slova upozornil server Euractiv

Rusko je druhým největším světovým vývozcem ropy po Saúdské Arábii a největším světovým vývozcem zemního plynu. Zacharovová uvedla, že ruské diplomatické zdroje již byly přesměrovány z Evropy, Spojených států a Kanady do Asie, Afriky a zemí bývalého Sovětského svazu.

Čínská státní televize CCTV oznámila, že čínský prezident Si Ťin-pching řekl Vladimiru Putinovi během středečního telefonátu, že Čína a Rusko jsou ochotny se nadále vzájemně podporovat v otázkách týkajících se klíčových zájmů a hlavních problémů, jako je suverenita a bezpečnost.

„Vůdci uvedli, že rusko-čínské vztahy jsou na bezprecedentně vysoké úrovni a neustále se zlepšují. Čínský prezident vzal na vědomí legitimitu ruských akcí na ochranu svých základních národních zájmů tváří v tvář výzvám pro jeho bezpečnost, které vytvářejí vnější síly,“ uvedl k rozhovoru mezi dvěma prezidenty Kreml.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…