Rusko je opět autoritářské, říká historik Zubov. A slovanská solidarita...

05.04.2019 15:24

Rusko a Bělorusko prošly podle historika Andreje Zubova po pádu komunismu smutnou cestu od budování tržní demokracie zpět k autoritářskému despotismu, kde není chráněn život a majetek člověka, ani jeho politická a občanská práva, napsala ČTK.

Rusko je opět autoritářské, říká historik Zubov. A slovanská solidarita...
Foto: Masarykova univerzita
Popisek: Andrej Zubov

Podobně jako kdysi v Sovětském svazu, i nyní podle Zubova vládne svévole lidí, kteří se náhodně chopili „pák bohatství a moci“. Zubov, spoluautor Dějin Ruska 20. století, to uvedl v projevu u příležitosti udělení čestného doktorátu Masarykovy univerzity v Brně. Zdůraznil význam vzdělávání Rusů a podpory demokratických snah.

V projevu se Zubov zamýšlel nad tím, jak překonat „regres svobody“, vrátit na evropskou cestu Rusko a Bělorusko, a jak pomoci rozvrácené Ukrajině.

„Češi a Slováci se sami na sobě přesvědčili, že bez Ruska, které respektuje principy mezinárodních vztahů, demokratického a s tržní ekonomikou, je existence demokratické státnosti nejistá i u jejich národů. To se stalo po Mnichovské dohodě a po paktu Molotov-Ribbentrop, a to se děje i nyní,“ uvedl Zubov.

Podle Zubova jde o příležitost k uplatnění moderní formy slovanské solidarity. Připomněl takzvanou ruskou akci prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikové Československo v jejím rámci financovalo vzdělávání ruských emigrantů s nenaplněnou nadějí, že se po pádu bolševického režimu vrátí do vlasti a vytvoří základ pro demokratické liberální Rusko.

Zubov naznačil možnost podobných vzdělávacích aktivit v současnosti. „Je nezbytné učit budoucí občany demokratického Ruska, Ukrajiny, Běloruska takovým základům svobodného občanství, bez nichž se totalitní minulost ještě dlouhou dobu nepodaří překonat,“ uvedl. „Měli bychom společně rozvíjet vhodné vzdělávací programy a najít finanční prostředky pro jejich realizaci. Možná, že velká část těchto programů by měla být nabízena na internetu, realizována dálkově, zaměřena konkrétně na Rusy, Ukrajince, Bělorusy a jiné národy, které dosud zcela nepřekonaly bláznivou nostalgii po totalitní minulosti,“ popsal Zubov.

Výuka dějin musí podle historika vymýtit „kořeny starých komunistických mýtů a bludů“, výuka práva, politických věd, teorie administrativní a státní správy zase položit základy budoucích vztahů. „Tak vidím slovanskou solidaritu ve 21. století,“ uzavřel Zubov. Nemá to být podle něj solidarita geopolitických snah ani velmocenský program, ale „solidarita ve svobodě a blahobytu, kdy svoboda, důstojnost a blahobyt jednoho národa jsou zárukou a podporou svobody, důstojnosti a blahobytu jiného, jemu příbuzného a blízkého duchem, jazykem a kulturou“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…