Rusko kolabuje, ale maskuje to. Studie americké univerzity vychvaluje sankce

28.07.2022 17:20

Vědci z americké univerzity Yale zpracovali rozsáhlou analýzu efektivity protiruských sankcí. Podle studie jsou sankce velmi účinné, ačkoliv jejich dopad je pozvolný a Moskva se to snaží maskovat. Z dlouhodobého hlediska prý představují sankce pro Rusko zásadní problém, který zemi ekonomicky vrátí o tři dekády zpět.

Rusko kolabuje, ale maskuje to. Studie americké univerzity vychvaluje sankce
Foto: pixabay.com
Popisek: Pokles ekonomiky - ilustrační foto

„Pro Rusko neexistuje žádná cesta z ekonomického zapomnění, pokud budou spojenecké země jednotné v udržování a zvyšování sankčního tlaku,“ tvrdí studie o účinnosti západních sankcí na Rusko podle informací serveru Novinky.cz.

Ruská ekonomika podle studie jen kvůli odlivu tisícovky zahraničních firem přišla o 40 procent HDP. Sankce podle vědců efektivně fungují, což se Kreml snaží schovat za falešné ekonomické statistiky. Obrovský dopad měly sankce například na dovoz. „Ruský import z velké části zkolaboval,“ tvrdí vědci. Rusům proto brzy budou chybět důležité technologické součástky potřebné třeba pro údržbu letadel.

Sankcemi prý významně utrpěla i domácí produkce. „Ruská domácí výroba se úplně zastavila,“ říkají vědci, což dokládají ekonomickými daty. Meziročně se v Rusku v posledních měsících vyrábí například o polovinu méně televizí, necelých 60 % praček a ledniček a o propastných 96 % méně automobilů.

Ekonomicky nad vodou se Rusko drží jen díky prodeji fosilních paliv, jejichž vývoz silně vzrostl na asijský trh do Indie a Číny. I díky rostoucím cenám ropy a zemního plynu tak Moskvu zatím v oblasti fosilních paliv nezasáhl zákaz dovozu ropy do USA a Evropské unie.  

Podle amerických vědců je vlivem sankcí Moskva maximálně závislá na prodeji plynu do Evropy, a proto si nemůže dovolit úplné zastavení dodávek. Přiškrcování dodávek je tak prý jen součástí politické hry, protože Rusko reálně nemá jiné tak velké alternativní trhy.

Sankce tedy podle vědců fungují, a to zejména v dlouhodobém horizontu. „Nelze očekávat, že se účinky sankcí projeví ve stejné časové ose jako vojenský útok. Jejich smyslem – kromě odstrašování budoucích agresorů a potrestání ruských elit – je omezení ekonomické aktivity. Očekává se, že snížená ekonomická aktivita se promítne do snížení vojenské síly. To se ale nemůže stát přes noc,“ píší autoři studie, že prozatím se může zdát, že Rusko ekonomicky nestrádá, zatímco Západ bojuje s vysokými cenami energií a rostoucí inflací. To se ale prý časem změní.

„Opatření, která oslabují domácí ekonomiku, snižují schopnost Ruska platit vojáky a vyrábět zbraně. Opatření, která omezují export, omezují schopnost nakupovat zbraně a technologie ze zámoří. Opatření, která omezují dovoz, omezují schopnost udržovat průmyslová zařízení a vyrábět špičkové vojenské zásoby,“ dodávají vědci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …