Rusko lže? S koronavirem to může být jinak

17.05.2020 19:23

Rusko nakládá se statistikami obětí nemoci COVID-19 tak, že reportuje pouze ty, kteří zemřeli přímo na nákazu koronavirem a problémy spojené s ní. Ti, kdo zemřeli na jiné nemoci a měli zároveň pozitivní test na koronavirus, do statistiky nespadají a vedou se odděleně. Shrnuje pro server Info.cz podivné údaje z ruských statistik vysokoškolský pedagog Karel Svoboda. Upozorňuje přitom, že nejrůznější statistiky spojené s COVID-19 se liší i v západoevropských zemích. Porovnávat statistiky tak podle něho má jen „velmi přibližnou“ orientační hodnotu.

Rusko lže? S koronavirem to může být jinak
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Rudém náměstí v Moskvě
reklama

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33369 lidí
Svoboda ve svém komentáři přibližuje, že je dnes Rusko jednou z nejvíce sledovaných zemí ve vztahu jeho boje s koronavirovou nákazou. „Není divu, každý den se tam objevilo přes deset tisíc nově nakažených. COVID-19 se nevyhnul ani prominentům ruského režimu, premiér Michail Mišustin byl hospitalizován, nákazu potvrdila i ministryně kultury Olga Ljubimova či viceprezident Lukoilu Leonid Fedun. Koronavirus řádil také v okolí Vladimira Putina, nejprominentnějším nakaženým se stal prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov,“ shrnuje, kteří prominenti a činitelé se již nakazili.

Největší ohlasy budí smrtnost nemoci. Přestože již počet nakažených strmě míří ke 300 tisícům, mrtvých uvádějí statistiky jen přes dva a půl tisíce. Takovýto poměr nemá téměř žádná jiná země. Extrémním tempem přibývají i vyléčení lidé. „Alespoň zvnějšku to tedy vypadá tak, že zatímco se lidé vyléčí z COVID-19, umírají na cokoli jiného,“ komentuje Svoboda nesoulady statistik.

Upozornil, že se na pochybná data zaměřily i deníky Financial Times a New York Times, přičemž zjistily, že v Moskvě a v Petrohradě v dubnu oproti minulým pěti letům narostl počet úmrtí o více než dva tisíce vůči průměru.

Fotogalerie: - Zeman v Rusku

Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman s Vladimirem Putinem
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv

Rusko však tyto zprávy ustavičně popírá a pochybnosti o ruských statistikách označuje za „fake news“.

V souvislosti s tím se některé ruské orgány již pokusily o jakousi snahu o cenzuru: „Ministerstvo zahraničních věcí pak adresovalo deníkům požadavek na dementi článků, přestože vycházely z oficiálních statistik a výpočty byly srozumitelně vysvětleny. Jde tak o zjevnou snahu cenzurovat názory samotných autorů. Odebrat akreditaci zatím ruská diplomacie odmítla. Ústy své mluvčí Marie Zacharovové ale vzkázala, že do budoucna to vyloučeno není.“

Nejpravděpodobnější se Svobodovi jeví varianta, s níž přišla zpravodajská stanice BBC. Podle ní tkví rozdíl ve způsobu, jakým jsou počítány oběti. „Ostatně i v západoevropských zemích se výpočty liší a porovnání statistik tak má jen velmi přibližnou orientační hodnotu. Rusko podle BBC reportuje pouze lidi, kteří zemřeli přímo na nákazu COVID-19 a problémy spojené s ní. Ti, kdo zemřeli na jiné nemoci a měli zároveň pozitivní test na koronavirus, do statistiky nespadají a vedou se odděleně,“ shrnuje. Do statistik se tak každá oběť nemoci nedostane.

Fotogalerie: - Ruská propaganda

Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Kontroverzní ruský umělec Vasja Ložkin
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Kontroverzní ruský umělec Vasja Ložkin

Proč tak Rusko činí, Svoboda vidí jakožto možnou manipulativní snahu „využít nízká čísla k sebepropagaci jak dovnitř, tak i navenek, podobně jako to Rusko udělalo v případě pomoci Itálii, USA, Srbsku či zemím postsovětského prostoru“.

Jak ale následně upozorňuje, jednotná metodika pro evidenci obětí COVID-19 neexistuje. „Nelze tak porovnávat pouze čísla bez kontextu toho, jak vznikala,“ dodává.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…