Rusko nám nařizuje, uhodil Pirát. A z SPD: Jsem už starší a vidím, že si necháváme nakukat

21.07.2020 9:24

Hosty duelu na Českém rozhlasu Plus byl místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) a člen výboru Jaroslav Holík (SPD). Neshodli se na tom, zda komunikaci s Ruskem pomůže nový zmocněnec pro konzultaci s Ruskou federací Rudolf Jindrák. Lipavský tvrdí, že nikoliv, Holík oponuje, že úkolem diplomacie je nějaké styčné body najít.

Rusko nám nařizuje, uhodil Pirát. A z SPD: Jsem už starší a vidím, že si necháváme nakukat
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Poslanec Lipavský v rozhovoru uvedl, že nominace Rudolfa Jindráka, jenž je nyní ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a také poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO), jej nijak personálně nepobuřuje. „Jeho nominace mne nijak personálně nepobuřuje. Nicméně – vhodnou osobou je ministr zahraničí nebo premiér. Problém je, že se Rusové s nimi už přes deset let odmítají bavit,“ dodává však k postu zmocněnce pro konzultace s Ruskem Lipavský. Domnívá se, že na vztazích jmenování nového zmocněnce zkrátka nic nezmění. Jindrákovo jméno nevadí ani poslanci SPD Jaroslavu Holíkovi. 

Jindrák následně hovořil o českém exportu, který je dle jeho slov většinově orientovaný na Západ. „Což je plus, ale teď při koronaviru stačil malý zlom a ekonomika se nám z velké části zastavila. Takže ji musíme mít soustředěnou do několika směrů. Rusko tak vidím jako jeden z velkých potenciálních trhů,“ uvádí. To však Lipavský zpochybňuje, neboť Rusko nevnímá jako vyspělý trh, kam by se dalo vyvážet.

Čeští diplomaté by pak podle Lipavského měli také v Moskvě sdělit, že Česko je členem NATO a EU a že se na tom nic měnit nebude. „Taky bychom jim ale měli vysvětlit, aby se Ruská federace nesnažila zasahovat do našich vnitřních záležitostí, ani do toho, jak si radnice vyzdobí svá náměstí,“ poznamenal Lipavský a dodal, že není také možné, aby nám hackovali ministerstvo zahraničí nebo nemocnice.

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 9187 lidí

Holík k tomu dodal, že jsme suverénním státem a měli bychom se řídit vlastním názorem. „Ne tím, co je nám nakukáno z vnějšku. Jsem už starší ročník a pamatuju Varšavskou smlouvu a RVHP, kdy jsme byli v nějakém podřízení. V roce 1989 zněla na Václavském náměstí hesla: Nejsme jako oni. Ale my teď děláme tutéž politiku. Opět jsme v podřízení,“ dodal.

Zároveň uvedl, že úlohou diplomacie je najít splečnou cestu a nikoliv hledat cestu k nepřátelství. I z toho důvodu zmínil kauzu ricin, kterou on sám považuje za fake. „My jsme na základě ničeho vyhostili agenty. My jsme změnili název ulice a podobně,“ podotkl Holík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Unikly adresy

12:50 Dohra šibenice. Poslanci STAN v nebezpečí, vyplynulo. Unikly adresy

Na demonstracích proti očkování a proti covidovým restrikcím jsou vládní politici, ať už to byl dřív…