Rusko včera, dnes a zítra. Reportér Parlamentních listů bude vyprávět o svém putování největší zemí světa

17.04.2018 10:14

Rodiště Lenina, popraviště carské rodiny, Haškova Bugulma, Jágrův Omsk, shromaždiště sibiřských šamanů, rodiště šéfa Sedmi statečných. Všemi těmito místy projel za svého cestování novinář Jan Rychetský a nyní bude v Ruském středisku vědy a kultury v Praze vyprávět o svých zážitcích. Na konci loňského roku také vyšla kniha Špionem Běločechů v Rusku.

Rusko včera, dnes a zítra. Reportér Parlamentních listů bude vyprávět o svém putování největší zemí světa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Z putování Ruskem

„Vyprávění o putování na konec Ruska.“ Pod tímto názvem se bude 18. 4. v 18:00 v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konat přednáška českého novináře Jana Rychetského o jeho putování Ruskem a Ukrajinou. Prezentace bude okořeněna promítáním exklusivních fotografií. Skoro tři měsíce totiž trvala jeho cesta po zemi z pražského autobusového nádraží Florenc až do Vladivostoku...

Přátelská objetí

"Největší problémy jsem měl v Syzrani, kde mě vyslýchala ruská Federální služba bezpečnosti, čímž mi rozvědčíci nevědomky - teď jim za to díky - vyrobili úvod knihy. Laskavých přijetí bylo nespočet, ale to v Jekatěrinburgu od členů klubu Horní štít bylo nad všechna očekávání," vzpomíná Rychetský.

Při cestě s batohem na zádech hovořil jak s obyčejnými lidmi, tak i s vysokoškolskými profesory či českými krajany. Jeden z největších objevů přišel v Čitě, kde si popovídal s vnučkou legionáře Jana Šerého, který před sto lety kvůli těžké nemoci zůstal v Rusku, oženil se tam, zplodil dvě dcery a pak tam roku 1944 zemřel. Ostatně na památníku v jeho rodných Hvožďnech je nejspíš dodnes označen za nezvěstného.

Trocha statistiky

Cesta trvala třiasedmdesát dnů a byla dlouhá zhruba 16 000 kilometrů. Novinář si na ní uvědomil, že západní vnímání dnešního Ruska nese mnohé - již překonané - stereotypy, ale na druhou stranu "vlastenecká hrdost dnešních Rusů" se dostává až do pozic velmi nevlídných a přehnaných jako z románu Aloise Jiráska Proti všem.

Na sklonku loňského roku vyšla o tom všem kniha: „Špionem Běločechů v Rusku. Po stopách našich legionářů od Zborova do Vladivostoku.“ Kniha bude za výhodnou cenu k dostání. Mimo poznávání dnešního Ruska jsou v ní totiž popsány akce československých legionářů v letech 1918-1920. Autor se vydal v jejich stopách od ukrajinského Zborova, přes Bachmač, Volhu a Jekatěrinburg do Asie až k jezeru Bajkal a dále přes Chabarovsk do svého hlavního cíle – do Vladivostoku. S mnoha zážity z tého cesty se s Vámi podělí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

20:43 Vám ty otázky psal Okamura, řekl Ivan Bartoš, když ho Bobošíková tepala: Co ta Antifa? Uprchlíci, vítejte? Nemocný Zeman, a co Schwarzenberg?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zavítal do internetové televize XTV. Zpovídala ho tu bývalá česká europo…