Rusko vítězí nad Západem, varoval v ČT britský novinář. Protože používá sílu a lže

09.03.2016 23:20

Novináři Dana Zlatohlávková a Edward Lucas z Velké Británie hovořili ve středečních Událostech, komentářích České televize o uzavření balkánské cesty pro uprchlíky. Německá kancléřka Angela Merkelová uzavření této cesty kritizovala, ale balkánským zemím se zřejmě ulevilo. Britský novinář se však věnoval i Rusku a varoval, že tamní prezident Vladimir Putin vítězí nad Západem.

Rusko vítězí nad Západem, varoval v ČT britský novinář. Protože používá sílu a lže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska
reklama

Zpravodajka ČT Zlatohlávková konstatovala, že balkánská uprchlická trasa v podstatě vyschla. Běženci se hromadí v Řecku, ale na další cestu se podaří proniknout jen pár lidem. „V Řecku se kupí problémy, ale dál je klid, protože sousední země chtějí přijmout jen tolik lidí, kolik budou ochotny převzít ty země nad nimi,“ popsala novinářka. Na řecko-makedonské hranici teď stojí tisíce lidí. „A jestli může vzniknout nějaký bezpečnostní problém, to je velká otázka,“ upozornila.

Faktem ovšem také je, že dnes již řadu uprchlíků tvoří ženy a děti a ani jedna skupina se pravděpodobně nebude dopouštět násilí.

Podle Edwarda Lucase Evropa podceňovala situaci celých pět let. „My jsme za posledních pět let tu krizi nezvládli. Nedokázali jsme vyřešit situaci v Sýrii, nedokázali jsme udělat nic s uprchlíky hromadícími se v Turecku. To, co se děje teď, je jen zlomek problému,“ konstatoval Lucas. Je jasně přesvědčen o tom, že jsme vydáni na milost Turecku.

Čína krade, Rusko válčí, popsal novou podobu světa britský novinář

Dodal, že Ruské federaci oslabení EU jednoznačně vyhovuje. Ruský prezident Vladimir Putin navíc ukázal, že s Ruskem je třeba počítat na Blízkém východě. V Sýrii už to dnes bez Ruska nepůjde. S Tureckem je to však komplikovanější. „Turecko je v mnohem složitější situaci. Prezident Erdogan má rád konflikty... Ale jeho zemi to škodí,“ upozornil Lucas.

Svět se podle jeho názoru mění a my si na to musíme zvyknout. Zatím se nám to však nedaří. „Svět se dnes dělí spíš na sever a jih než na východ a západ. A ten bývalý Západ, čímž myslím západní Evropu a Spojené státy, si s tím neumí poradit,“ varoval britský novinář. Novou mocností je Čína, ale ta Západu krade především duševní vlastnictví. S Ruskem je to jiné. To vede válku proti Západu. Dobře je to vidět na Ukrajině. „Rusko vyhrává, protože je ochotné riskovat, je ochotné použít sílu a pak o tom ještě lhát,“ varoval v závěru vysílání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Id*ot, dal bych mu do držky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

15:44 „Id*ot, dal bych mu do držky.“ Režisér Renč zboural vysílání ČRo. Kritik na něj vytáhl muslimy z ČT

„Prostě něco mu dají, on to natočí, nezajímá ho, jestli to má nějakou věrohodnost nebo logiku,“ pops…