Rusko zahájilo očkování Sputnikem V, zájem je velký

05.12.2020 19:05

V Rusku v sobotu začalo očkování obyvatel proti covidu-19. Zatím je vakcína Sputnik V k dispozici v Moskvě, kde o ni je velký zájem – během prvních hodin se na očkování zaregistrovaly tisíce lidí. Na ruskou vakcínu Sputnik V mají nárok zdravotníci, sociální pracovníci a zaměstnanci ve školství, informují Novinky.

Rusko zahájilo očkování Sputnikem V, zájem je velký
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto
reklama

Na ruskou vakcínu Sputnik V mají jako první nárok zdravotníci, sociální pracovníci a zaměstnanci ve školství. Vyloučeni z očkování jsou pacienti s určitými chronickými nemocemi, těhotné ženy a ti, kdo v uplynulých dvou týdnech měli nějaké respirační onemocnění.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin uvedl, že na očkování se přihlásilo během prvních hodin asi 5000 lidí. Občané 13milionového města, kteří vykonávají zmíněné profese a jsou ve věku od 18 do 60 let, se mohou registrovat online. Následně jim je k dispozici jedno ze 70 očkovacích míst.

Vakcína Sputnik V se podává ve dvou dávkách, zatím však farmaceutické firmy stíhají vyrábět jen tu první. Vakcína byla zaregistrována teprve v srpnu a stále probíhá její testování – podle vývojářů má až 95procentní účinnost a nemá prý způsobovat žádné závažné vedlejší účinky. Do konce roku by měly být vyrobeny zhruba dva miliony dávek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …