Rusku kvůli Putinovi hrozí rozpad a občanská válka, píše novinář Máša

24.09.2014 11:42

Podle kritiků Putina hrozí, že čím déle se jeho klan udrží u moci, tím může být následné občanské krveprolití v Rusku ničivější. V komentáři s názvem „Utažení kremelských šroubů“ to píše v Lidových novinách Pavel Máša.

Rusku kvůli Putinovi hrozí rozpad a občanská válka, píše novinář Máša
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina
reklama

Sankce uvalené na Rusko si žádají nová opatření. „Ruské impérium čekají nejsilnější otřesy za více než deset let. Jeho autoritativní vládce Vladimir Putin totiž začal přitahovat šrouby ukotvující jeho režim do mocenského a ekonomického fundamentu, a tak se tato napohled pevná betonová deska začíná pod tlakem místy drolit,“ tvrdí Máša. V Rusku si prý nyní nemohou být jisti dokonce ani oligarchové či úředníci. Vládce Kremlu prý hodlá upevnit vertikálu moci.

Komentátor uvádí, že utahování šroubů zasáhne především hlubší mocenské vrstvy a poukazuje na výrok šéfa Putinovy administrativy Sergeje Ivanova. Ten prý uvedl, že „vinu na obecné korupci nenesou ani tak vysocí úředníci jako ti regionální a místní“. Pavel Máša pak odkazuje i na mínění dalších komentátorů, kteří vyjádření údajně vnímají jako signál, že Kreml svalí zodpovědnost za ekonomický propad Ruska v důsledku své expanzivní politiky na gubernátory a samosprávu a přebuduje „vertikálu moci“ tak, aby byla ještě poslušnější.

Mohlo by prý dojít i na rozpad státu

Paniku podnikatelů podle Máši způsobilo, že šéf holdingu AFK Sistěna Vladimir Jevtušenkov (nyní mu hrozí žaloba za praní špinavých peněz) byl na rozdíl od svého předchůdce v neštěstí, exmajitele firmy Jukos Michaila Chodorkovského, „politicky korektní“. Pavel Máša uvádí názor některých expertů, „že okruh přátel Kremlu si chce vynahradit problémy s finanční hotovostí tím, že si ukousne z koláče méně protežovaných byznysmenů".

„Podle Putinových kritiků hrozí, že čím déle se jeho klan udrží u moci, tím může být následné občanské krveprolití v Rusku, vedené nejspíše novou levicí povzbuzenou probíhajícím přerozdělováním majetku, ničivější a může vést i k rozpadu státu,“ píše doslova Máša v LN.

Autor komentáře ke svému názoru přidává citaci spolutvůrce ústavy posttotalitního Ruska Georgije Satarova. „Bojím se, že prožíváme poslední stránku naší společné historie,“ sdělil prý nedávno spoluobčanům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…