Rusové a Ukrajinec, ruskou raketou. Sestřelení letu MH17 je vyřešeno. A bude soud

19. 6. 2019 16:46

V roce 2014 byl nad Ukrajinou sestřelen civilní let MH17. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Mezi pasažéry bylo velké množství Nizozemců, takže se nizozemská vláda s pomocí specialistů z dalších zemí snaží celý případ vyřešit a pohnat před spravedlnost konkrétní vrahy. Po pěti letech od sestřelení stroje vyšetřovatelé uveřejnili jména čtyř údajných hlavních viníků celé tragédie – jednoho Ukrajince a tří Rusů.

Rusové a Ukrajinec, ruskou raketou. Sestřelení letu MH17 je vyřešeno. A bude soud
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině
reklama

Za smrt 298 osob letu MH 17 nese odpovědnost čtveřice mužů. Hlavní nizozemský prokurátor Fred Westerbeke oznámil veřejnosti, že má jasné důkazy o tom, že čtyři muži nesou vinu za dopravení armádního systému BUK na Ukrajinu a za sestřelení stroje.

Anketa

Myslíte, že globální oteplování způsobuje člověk?

30%
70%
hlasovalo: 7119 lidí

Jde o bývalého důstojníka ruské tajné služby FSB Igora Girkina, známého také jako Strelkov. Tento muž se podílel také na rozpoutání války na Donbase proti centrální vládě v Kyjevě. Druhým možným vrahem 298 osob byl prý Sergej Dubinskij, který pracoval pro ruskou vojenskou rozvědku GRU a působil v pozici Girkinova zástupce. Třetí z údajných ruských vrahů Oleg Pulatov prošel službou v ruských speciálních vojenských jednotkách a pracoval pro ruské vojenské tajné služby.

Čtvrtým viníkem smrti takřka tří set osob na palubě civilního letadla byl podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů Leonid Charčenko, který v době sestřelení stroje velel jedné z povstaleckých armádních jednotek v Doněcké oblasti.

Letoun podle vyšetřovatelů sestřelila ruská raketa.

Českým divákům případ přiblížila Česká televize, která přinesla přenos tiskové konference hlavního nizozemského prokurátora.

Vedle toho prý nelze vyloučit, že se na vraždě stovek lidí podílely i další osoby, ale vyšetřovatelé prý nenašli dost důkazů k tomu, aby mohli postavit před soud více osob. Vyšetřovatelé prověřovali zhruba stovku osob, kteří se mohli podílet na převozu zbrojního systému BUK z Ruska na povstalecké území i zpět. Vyšetřovatelé se zabývali analýzou dat z fotografií a z telefonických hovorů.

Pokud existují ještě nějací svědci, kteří mají k případu co říci a dodnes nepodali informace, Westerbeke je požádal, aby se spojili např. s ukrajinskými úřady, které s vyšetřovateli spolupracují, a podali svědectví.  

S obviněnými osobami proběhne v Nizozemí soud, který by měl začít na jaře 2020. Nizozemské orgány chtějí apelovat na Ruskou federaci, aby v této věci spolupracovala s nizozemskými orgány spravedlnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…