Rusové často úmyslně lžou, zaznělo v Událostech ČT. Vostal a Szántó předložili příběh ze Sýrie

18.05.2018 11:18

Ve čtvrtečních Událostech ČT se objevila zpráva, uvedená slovy moderátora Michala Kubala, že mezinárodní instituce nazvaná Organizace pro zákaz chemických zbraní už poněkolikáté potvrdila výrok syrské civilní obrany známé jako Bílé přilby. Podle redaktorů České televize se tak znovu potvrdila důležitost této instituce, která prý čelí systematické kampani proruských a proasadovských médií.

Rusové často úmyslně lžou, zaznělo v Událostech ČT. Vostal a Szántó předložili příběh ze Sýrie
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sýrie, chemický útok

Reportáž, kterou stvořili redaktoři zahraničního zpravodajství Bohumil Vostal a Jakub Szántó, byla avizována velkou grafikou „mediální útoky na Bílé přilby“ a představila organizaci, která se prezentuje jako monitoring válečných zločinů, ačkoliv se dlouhodobě spekuluje, že je monitoruje tendenčně a slouží jedné ze stran syrské občanské války.

Printscreen: Vysílání ČT

Anketa

Měla by ČR posílat víc vojáků na zahraniční mise?

8%
92%
hlasovalo: 17753 lidí

Tereza Spencerová, expertka  na oblast Blízkého východu, která po dobu syrské války jako jedna ze dvou českých novinářů získala rozhovor s prezidentem Bašárem Asadem, o nich již v roce 2006 hovořila jako o produktu americké PR agentury Purpose Inc., která v roce 2014 založila organizaci The Syria Campaign, která měla za cíl marketingovými prostředky přispět k tomu, aby se v Sýrii opakoval libyjský scénář.

„Posléze The Syrian Campaign vymyslela i Bílé přilby, které se sice nominálně tváří jako oddíly záchranářů, ale jsou spíše nástrojem propagandy. Bez ohledu na oficiální název Syrská civilní obrana nevznikla v Sýrii, ale v USA a Británii, a Sýrii ani neslouží. Jak konstatuje Rick Sterling ve skvělé analýze ‚Vysoce vyspělí manipulátoři‘, organizátoři zaplatili několika lidem z oblastí ovládaných rebely a džihádem, aby v Turecku podstoupili základní záchranářský výcvik, a to pod vedením bývalého britského vojáka a dnes majitele soukromé žoldnéřské agentury sídlící v Dubaji. ‚Absolventi výcviku tvrdí, že jsou nestranní, ale působí jen v rebely ovládaných oblastech Idlíbu a Aleppa,‘ shrnuje Sterling,“ psala Spencerová již v roce 2016.

CELÝ TEXT ZDE

Česká televize odprezentovala dojemný příběh vzniku organizace od roku 2012, kdy vznikla z dobrovolníků vyprošťujících oběti bombardování na povstaleckých územích. O dva roky později se profesionalizovala jako organizace civilní obrany. Pak prý plnila tuto humanitární úlohu a málokdo jí věnoval pozornost až do září 2015. Tehdy kamery Bílých přileb zaznamenaly výbuchy na západě země, které byly prezentovány jako výbuchy ruských bomb, ačkoliv se vše odehrálo na druhé straně země, než kam podle Moskvy zamířila pomoc proti Islámskému státu.

Od této chvíle se podle České televize začaly z ruských médií šířit zprávy, že Bílé přilby jsou členy Al-Káidy a že fingují falešné scény bombardování. Systematické útoky na humanitární organizaci se měly rychle rozšířit po sociálních sítích.

Redaktor Bohumil Vostal hlásil ze zamračeného Londýna, že britský parlament opakovaně debatoval o propagandě v syrské válce a součástí toho byla i debata o roli Bílých přileb. Na mikrofon České televize pak pohovořil labouristický poslanec Chris Bryant. Podle něj Rusové velmi často lžou. „Kryjí Asada, zatímco on používá chemické zbraně proti vlastním lidem,“ sdělil poslanec.