Rusové kontrolují pětinu Ukrajiny, přiznal před lucemburským parlamentem Zelenskyj

02.06.2022 16:56 | Bleskově

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v on-line hovoru k lucemburskému parlamentu a přinesl několik zajímavých čísel. Rusové podle něj v současnosti kontrolují až 20 % ukrajinského území. „To je mnohem více než Lucembursko, Belgie a Nizozemsko dohromady,“ spočítal Zelenskyj.

Rusové kontrolují pětinu Ukrajiny, přiznal před lucemburským parlamentem Zelenskyj
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podle informací serveru bbc.com v projevu v lucemburském parlamentu uvedl, že téměř 125 000 km čtverečních je nyní v rukou Moskvy. „Rusko kontroluje přibližně 20 % území Ukrajiny, což je mnohem více než Belgie, Lucembursko a Nizozemsko dohromady,“ uvedl Zelenskyj s tím, že současná frontová linie se táhne v délce více než 1000 km.

Od začátku ruské invaze 24. února bylo podle ukrajinského prezidenta nuceno opustit své domovy téměř 12 milionů Ukrajinců a více než 5 milionů převážně žen a dětí odešlo do zahraničí.

Zelenskyj rovněž vypočítal ruské vojenské ztráty, které podle Kyjeva nyní činí více než 30 000 osob. „To je více než celkové sovětské ztráty během války v Afghánistánu v letech 1979–1989 a obou čečenských válek v letech 1994–2000,“ srovnával Zelenskyj. Podle oficiálních informací Moskvy ale zatím ruská armáda na Ukrajině přišla jen o 1300 vojáků.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

13:52 Duka: „Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky.“ V publiku Pavel

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí se konala tradiční poutní mše, kterou vrcholí Národní svato…