Rusové před branami. Ukrajinci znovu evakuují město, které loni dobyli

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
11.08.2023 7:40 | Zprávy

Ukrajinské úřady odchod do bezpečí lidem z Kupjansku a okolí, protože Rusové v této oblasti zvyšují tlak a částečně postupují. Podle britské BBC se má evakuace týkat až 37 osad, ale úřady jsou si prý vědomy, že někteří příkaz k evakuaci neuposlechnou. Došlo také k útoku na hotel Reikartz v Záporoží. Zatímco ukrajinští představitelé tvrdí, že cílem ruského útoku byly děti, Rusové tvrdí, že hotel, stejně jako jiná ubytovací zařízení, byl používán pro ubytování ukrajinských a zahraničních vojáků.

Rusové před branami. Ukrajinci znovu evakuují město, které loni dobyli
Foto: Repro Twitter
Popisek: Centrum Kyjeva po raketových útocích (2022)

Válka na Ukrajině stále neutichá. Rusové ostřelovali mimo jiné i hotel v Záporoží a zranili 16 lidí. Včetně 4 dětí. Mezi zraněnými dětmi je i tříletá holčička, uvedl ve zprávě na telegramu tajemník záporožské městské rady Anatolij Kurtev. Úřady uvedly, že při útoku byl zabit jeden člověk. Anglicky mluvící čtenáře o tom informovala americká zpravodajská stanice CNN.

V hotelu, který ve čtvrtek v Záporoží zasáhly ruské rakety, se nachází dětský tábor, který ukončil svůj denní provoz asi hodinu před útokem, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

„Jejich cílem byly děti. V hotelu Reikartz v Záporoží, který byl dnes zasažen raketovým útokem ruských teroristů, se nachází dětský denní tábor pro děti ve věku od 6 do 13 let,“ uvedlo ministerstvo na twitteru. „Tábor funguje každý den do 18 hodin. Úder byl veden v 19.00. Jedna osoba byla zabita a 16 osob bylo zraněno. Jen zázrak načasování dnes zachránil děti před ruskými (sic) vrahy.“

Hotel byl také často využíván pracovníky OSN a členy dalších humanitárních organizací, kteří pomáhali obyvatelům v oblasti. Podle ruských zdrojů byl ovšem hotel využíván ozbrojenými silami Ukrajiny a zahraničními bojovníky.

K útoku v Záporoží došlo v čase, kdy Rusové zvyšují tlak i na severovýchodě Ukrajiny, konkrétně u města Kupjansk, který leží v blízkosti ruských hranic. Padl do rukou moskevských sil během prvního týdne jejich invaze v únoru loňského roku. Několik měsíců zůstal pod ruskou kontrolou, než město spolu s řadou dalších sídel v regionu v září osvobodila rychlá ukrajinská ofenziva. Teď se Rusové snaží dobýt město podruhé. Kupjanské úřady podle CNN odhadují, že příkazu k evakuaci nyní podléhá přibližně 12 000 lidí včetně více než 600 dětí.

BBC doplnila, že evakuace se má týkat až 37 osad v oblasti. Jednou z evakuovaných je i Anna Korešová se svými dětmi. Její muž se však odmítl evakuovat. Prý proto, aby se mohl starat o svou starou matku, která také odmítla odejít. „Je těžké je nechat za sebou,“ řekla agentuře AFP, od které BBC sdělení převzala, Anna. „Ale protože to začíná být nebezpečné, je důležité vzít děti na bezpečné místo,“ dodala.

Andrij Kanaševyč, úřadující náčelník Kupjanské okresní vojenské správy, uvedl, že je těžké říci, kolik lidí již odešlo, protože není jasné, kolik jich v Kupjansku zůstalo po jeho loňském osvobození. Kanaševyč ukrajinské televizi řekl, že očekává, že ti, kterých se rozkaz týká, se „sbalí a odejdou“. Přidal však ještě jednu poznámku. „Uvědomujeme si, že ne všichni tak budou chtít učinit.“ „Ruští teroristé jsou stále cyničtější a zcela lhostejní k lidskému životu. Výsledkem je, že téměř každý den máme mrtvé a zraněné mezi civilním obyvatelstvem,“ řekl.

Rusko se prý na postup na Kupjansk připravovalo celé týdny. Serhij Čerevatij, ukrajinský mluvčí Východního vojenského uskupení, už v červenci varoval, že Rusko výrazně posílilo své síly v regionu.

„Nepřítel soustředil na směru Lyman–Kupjansk velmi silné uskupení s více než 100 000 příslušníky, více než 900 tanky a více než 370 MLRS (raketomety),“ uvedl Čerevatij a dodal, že ruské síly „vkládají vše do prolomení naší obrany“.

Ukrajinské síly se podle CNN drží na pozicích na východním břehu řeky Oskil, ale denně jsou ostřelovány desítkami leteckých úderů a dělostřeleckou palbou. Ruské ministerstvo obrany podle americké zpravodajské stanicve ve čtvrtek prohlásilo, že jeho síly obsadily ukrajinské pozice a pozorovací stanoviště v okolí obce Vilšana severovýchodně od Kupjanska, a dodalo, že jeho síly porazily v oblasti až četu pěchoty (mezi 20–50 vojáky).

Podle ukrajinských představitelů ruské síly jen na frontě Kupjansk–Svatove za poslední týden spotřebovaly půl milionu kusů munice.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pořád budu přesvědčen,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 11.08.2023 9:30:56
že pokud bude válka stále trvat, přijde Ukrajina i o Charkov a Oděsu. To jsou totiž regiony, které se po puči 2014 rovněž přihlásily, stejně jako Donbas, Záporoží a Cherson k proruské orientaci. A nepřijde mi, že Ukrajina má stále dost vojáků na to, aby záplatovala vznikající oslabená místa a kvalitu nahrazovala počtem. Ukrajinci, poflakující se u nás, mi pijí krev, ale těch Ukrajinců, kteří zůstali na východ od Kyjeva, je mi fakt upřímně líto... Snad se ještě dožiju doby, kdy bude po válce a nestranný soud bude hodnotit všechny viníky nejen vzniku téhle války, ale jejího prodlužování.

|  16 |  0

Další články z rubriky

Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

20:53 Další kolo války Černochové s Řehkou viděli i poslanci

Ministryně obrany Jana Černochová měla zakázat náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi zřízení o…