Ruští rolníci, kolchozy, vraždění kulaků... Doktor Klír představil studentům v Plzni ruské výzkumy

28.03.2018 20:42 | Zprávy

REPORTÁŽ Ruští rolníci byli svébytnou částí společnosti za podmínek zcela odlišných od těch evropských. Nikdy se nedali spojit s proletariátem, nezúčastňovali se revolucí, i když se o to marxismus-leninismus snažil. Fatální ránu pak tomu dalo založení kolchozů a vraždění kulaků. To mj. zaznělo na přednášce „Diferenciace chudoby - středověké rolnictvo v písemných a hmotných pramenech" doktora Tomáše Klíra, vědeckého pracovníka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou na plzeňské Západočeské univerzitě uspořádalo ArcheoCentrum Čechy-Bavorsko.

Ruští rolníci, kolchozy, vraždění kulaků... Doktor Klír představil studentům v Plzni ruské výzkumy
Foto: archiv
Popisek: V.I. Lenin hovoří k masám

Jak bylo v úvodu přednášky, která se ale netýkala jen ruského rolnictva řečeno, podle levicových názorů se původní vrstva rolnictva měla rozpadnout na jednotlivé kulaky, na tovární proletariát – a byla představa, že bohatství plodí bohatství.

Podle Lenina to nebylo

„Rozevírají se nůžky, lidé pak podléhají kapitalistickým továrníkům, to pak vede k napětí ve společnosti. Tento pohled byl aplikován i na rolnictvo,“ uvedl pro desítku studentů Klír. „Jak roste zemědělská produkce, uvolní se institucionální pouta, bohatí rolníci budou mít stále více majetku a původní vrstva rolníků by se měla rozpadnout na velké kulaky a malé rolníky, ze kterých se stanou bezzemci a budou z nich námezdní síly. To má vést k pnutí a k bojům mezi chudými a bohatými,“ konstatoval vysokoškolský pedagog na základě ruských výzkumů.

Rolnictvo se ale revolucí nikdy nezúčastnilo. „Vždy však vystupovalo kompaktně. V době, kdy Lenin publikoval, vznikal v Rusku úplně jiný proud myšlení, který pracoval s daty, která nemají v Evropě obdoby. Od 60., 70. let začaly být vydávány milióny dat, tisíce svazků na úrovni okresů o ekonomice rolnictva, ale na úrovni etnografické, jednotlivých rodin. Proto se zrodila progresivní statistika, agrární ekonomie a data vůbec nedávala smyslu ani v klasických, ani v marxistických teoriích.“ Osobou, která popularizovala a vysvětlila metody, byl Alexandr Vasiljevič Čajanov.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

Myslíte, že zas nastane doba, kdy se bude moci říkat skutečná pravda?

Co hodláte jako strana v případě úspěchu udělat proto, aby se opět smělo problémy nazývat skutečnými jmény, aniž byste pak čelil nějakému stíhaní třeba za xenofobii, rasismus, či nařčení, že jste proruský atd?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pan Fiala to popírá, ale já vím.“ Ze Stačilo! zahřmělo

22:40 „Pan Fiala to popírá, ale já vím.“ Ze Stačilo! zahřmělo

Babišova vláda byla teroristická, ta současná nám na záda nakreslila terč. Pomáhat se má z nadbytku,…