Růžička v Senátu zůstane, hotovo po prvním kole. Zaděláno má Pirk a Marvanová

25.09.2022 8:50 | Zprávy

Z prvního kola voleb do Senátu v pražských obvodech již vzešel jeden vítěz. Někteří nepostoupili jen těsně a míří do kola druhého, jež se odehraje za týden. Senátorem v Praze 6 bude senátor Jiří Růžička (TOP 09), zvolen byl už v prvním kole. V Praze 10 se o Senát střetnou Jan Pirk (TOP 09) a senátorka Renata Chmelová (STAN). V Praze 11 se o Senát utkají Hana Kordová Marvanová (ODS) a Ladislav Kos (HPP 11). Vyplývá to z výsledků sčítání hlasů na www.volby.cz. 

Růžička v Senátu zůstane, hotovo po prvním kole. Zaděláno má Pirk a Marvanová
Foto: Hans Štembera
Popisek: První místopředseda Senátu Jiří Růžička

Z prvního kola senátních voleb postupují do druhého kola dva nejúspěšnější kandidáti, pokud však jeden z nich získá už v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, stává se senátorem rovnou.

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů. Hned v prvním kole mandát obhájil a získal nadpoloviční počet hlasů, 50,28 %. Druhá Dana Balcarová (Piráti) dostala 14,97 % hlasů.

Růžička je třetím zvoleným senátorem v prvním kole v letošních senátních volbách. V roce 2016 ve 2. kole získal 72,06 % hlasů.

K senátnímu obvodu, který zahrnuje například Prahu 6, přitáhl v pátek pozornost předseda SPD Tomio Okamura, jenž do urny vhodil natržený hlasovací lístek s Růžičkovým jménem. Svůj hlas považoval za neplatný a protestní, ale ukázalo se, že pravidlům neodporuje a zřejmě byl započítán.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 10 postoupili letos nejstarší kandidát 74letý kardiochirurg Jan Pirk (TOP 09) a Renata Chmelová (STAN). Pirkovi k úplnému vítězství nechybělo mnoho, získal 44,77 % hlasů. Chmelová získala 24,35 % hlasů

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 11 postoupila se ziskem 39,09 % hlasů Hana Kordová Marvanová (ODS), která se zde utká s dosavadním senátorem Ladislavem Kosem (HPP 11), ten jako druhý obdržel 16,88 % hlasů.

Vítězem prvního kola senátních voleb je opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09; poraženým je hnutí STAN. Premiérové zastoupení v senátním finále, které bude za týden 30. září a 1. října, bude mít z parlamentních stran opoziční hnutí SPD. Strany vládní koalice si většinu v horní parlamentní komoře udrží.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

15:25 Jste lhář a nejhorší premiér, vyslechl si Fiala od podnikatele. A povolily nervy

Premiér Petr Fiala (ODS) se dostal do křížku s jedním z podnikatelů na debatě Restart Česka v pražsk…