Rychetského soud zrušil částečně zákaz kouření. A v ČT nastoupil Jaroslav Kubera

18. 4. 2018 14:45

Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský před kamerami České televize popsal, jak se soud vyrovnal s návrhem části senátorů v čele s Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivem Valentou na zrušení absolutního zákazu kouření v restauracích. Značnou část návrhu Ústavní soud ČR smetl ze stolu, vyhověl jen v dílčích věcech. Kubera byl přesto spokojen. Ústavní soud prý zrušil „ty největší zrůdnosti“.

Rychetského soud zrušil částečně zákaz kouření. A v ČT nastoupil Jaroslav Kubera
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář

Dvacítka senátorů se obrátila na Ústavní soud ČR a požádala ho, aby zasáhl do zákona o ochraně zdraví tam, kde se hovoří o zákazu kouření či o zákazu prodeje alkoholu na akcích určených převážně pro děti. „Ústavní soud vyškrtl slovo ‚převážně‘,“ oznámil v této souvislosti mimo jiné Rychetský. Soud však zcela odmítl zrušit absolutní zákaz kouření v restauracích. Soud ponechal v platnosti zákaz prodeje alkoholu v automatech a zákaz prodeje alkoholu osobám, které budou pravděpodobně řídit a mohly by ohrozit cizí zdraví či majetek.

Senátorům vyšel soud vstříc ještě v jedné věci. Zrušil zákaz pití alkoholu před činností, kterou by pak člověk mohl ohrozit sám sebe. Dosud to bylo v zákoně tak, že když si člověk dal pivo, poté šel sekat zahradu a při této činnosti sám sebe zranil, tak se vlastně dopustil protizákonného jednání. Tento bod tedy soud zrušil.

„Ta první část mě těší, protože on ty největší zrůdnosti odstranil,“ vyjádřil se pro ČT po pár minutách Kubera s tím, že soud nechal otevřenou cestu k dalším změnám zákona. Teď je to na zákonodárcích. Důležité podle Kubery bude, abychom se teď poslouchali a našli nějaký rozumný kompromis. Odpůrci kouření jsou prý příliš militantní. Na zahraničních letištích jsou kuřáci vítáni a mají k dispozici odvětrávané kuřárny. Jen na Letišti Václava Havla jsou k dispozici jen dvě malé budky pro kuřáky. „Václav Havel by se musel obracet v hrobě. To je prostá lidská nenávist, nic jiného to není,“ rozčílil se Kubera.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup má dost slibování politiků. Zakládá hnutí LIST a vstupuje do politiky

20:55 Jaromír Soukup má dost slibování politiků. Zakládá hnutí LIST a vstupuje do politiky

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup ve své televizi oznámil, že zakládá politické hnutí Li…